V Bruseli sa stretli ekumenickí pracovníci a zástupcovia Konferencie európskych cirkví

Tridsaťdva ekumenických pracovníkov a zástupcov členských cirkví Konferencie európskych cirkví z celej Európy sa stretlo v Bruseli. Spoločne skúmali úlohu cirkví a verejnej teológie. Vyjadrili obavy zo zmenšujúceho sa priestoru pre náboženstvo vo verejnom priestore. Účastníci uznali, že posilňovanie hlasu kresťanov v súčasných európskych spoločnostiach je najlepšie robiť spoločne. Medzi hlavné témy patrili podpora ľudských práv a slobody náboženského vyznania, ako aj ukončenie ľudského utrpenia spôsobeného konfliktom na Ukrajine. Vincent Depaigne, koordinátor Európskej komisie pre dialóg zavedený podľa článku 17 Zmluvy o fungovaní EÚ, hovoril o histórii, rámci a súčasných výzvach zmluvy, ktorá zaviedla právnu povinnosť EÚ viesť otvorený, transparentný a pravidelný dialóg s cirkvami, náboženskými združeniami a filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami. Generálny tajomník Konferencie európskych cirkví, Jørgen Skov Sørensen, vysoko ocenil veľký počet účastníkov a ich intenzívnu výmenu názorov. Účastníci sa tiež zaoberali návrhmi a posolstvami smerujúcimi k júnovému valnému zhromaždeniu v estónskom Tallinne.

ECAV na Slovensku zastupovala tajomníčka pre zahraničie, Eva Guldanová.

Photo: CEC
ZDROJ: https://www.ceceurope.org/as-cec-member-churches-gather-we-give-witness-to-radical-hope/