Zahraničie

Úloha cirkví počas pandémie

Skupina Konferencie európskych cirkví pre vzdelávanie, demokraciu a rozmanitosť vypracovala príspevok o úlohe cirkví počas pandémie COVID-19 v Európe.

Veľkonočný odkaz CEC a COMECE aj pre nás

Keďže ľudia, rodiny a komunity sú naďalej postihnutí krízou COVID-19 v Európe a vo zvyšku sveta, Rev. Christian Krieger a H. Em. Card. Jean-Claude Hollerich SJ, predsedovia Konferencie európskych cirkví (CEC) a Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) zdieľajú nasledujúci veľkonočný odkaz.

Ukrajinská nemecká luteránska cirkev má nového biskupa

Inštalácia biskupa nie je len slávnostným uvedením do úradu, je aj stretnutím predstaviteľov cirkví, príležitosťou pre spoznávanie, nadväzovanie nových kontaktov, výmenou skúseností, áno, aj priestor pre cirkevnú politiku. Taká bola aj inštalácia nového biskupa Ukrajinskej nemeckej luteránskej cirkvi - brata Pawla Schwarza v Kyjeve. Zúčastnili sa na nej aj brat biskup západného dištriktu Ján Hroboň s manželkou.

Evanjelická cirkev a. v. v Slovinsku má nové vedenie

1. decembra 2019 uviedli v Slovinsku novozvolených predstaviteľov evanjelickej cirkvi . Novým biskupom sa stal Leon Novak a novým generálnym dozorcom Bojan Prosič. Medzi inštalovanými spolupracovníkmi boli Peter Adrejčák (rodák zo Slovenska), ktorý pôsobí v Slovinsku ako riaditeľ diakonie a evanjelický kňaz, Simon Sever ako archivár, Monika Car ako právnička, Simona Prosič Filip ako predsedníčka práce so ženami, Mitja Andrejek ako predseda práce s mládežou, Geza Filo ako predseda dozornej rady a Geza Erniša ako mediálny pracovník.

Konferencia európskych cirkví má nového generálneho tajomníka

Jørgen Skov Sørensen bol vymenovaný za nového generálneho tajomníka Konferencie európskych cirkví (CEC). 55-ročný Skov Sørensen, ktorý sa narodil v Koldingu v Dánsku, prichádza do CEC s rozsiahlymi skúsenosťami z teológie, misie, ekumenizmu, vodcovstva, komunikácie a riadenia. Správna rada CEC oznámila rozhodnutie 21. novembra na zasadnutí v Bruseli. Skov Sørensen sa ujme funkcie v januári 2020.

Buď dobrovoľníkom na Stretnutí kresťanov 2020 v Grazi

Ak máš od 17 – 27 rokov a ovládaš angličtinu, neváhaj a pridaj sa do skupiny dobrovoľníkov počas Stretnutia kresťanov, ktoré sa uskutoční v dňoch 3. – 5. júla 2020 v Grazi.

Biskup ECAV v Rakúsku Michael Chalupka bol slávnostne uvedený do funkcie

V nedeľu, 13. októbra bol slávnostnými službami Božími uvedený do funkcie biskup Evanjelickej cirkvi a.v. v Rakúsku Michael Chalupka. Michael Chalupka bol zvolený 4. mája 2019 v dvanástom hlasovaní synody za nového evanjelického biskupa a začiatkom septembra prevzal úrad po Michaelovi Bünkerovi. ECAV na Slovensku zastupovali emeritný generálny biskup Július Filo a tajomníčka pre zahraničie Marcela Kmeťová.

Evanjelici na Slovensku majú zostať aktívni

Tieto slová povedala na záver rozhovoru  veľvyslankyňa Rakúska Margit Bruck-Friedrich, ktorú prijal vo štvrtok 25. júla 2019 generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko. Pani Bruck- Friedrich pôsobí na Slovensku pol roka. Cieľom stretnutia bol rozhovor o tom, čo spájalo v minulosti a čo spája dnes susedské krajiny Slovensko a Rakúsko a ako nadviazať na doterajšiu dlhoročnú spoluprácu týchto susedských krajín. Zhodli sa v tom, že najdôležitejší je priamy kontakt s ľuďmi, počúvanie a zdieľanie sa.

Biskupka Ilse Junkermannová končí vo svojej funkcii, predstavitelia cirkví a politiky vzdávajú hold jej 10-ročnému pôsobeniu

Biskupka Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku (EKM), Ilse Junkermannová, končí vo svojej 10- ročnej fukcii. V sobotu, 6. júla sa konali slávnostné služby Božie pri príležitosti jej ukončenia úradu vo funkcii biskupky v magdeburskom Dóme. Zúčastnilo sa na nich niekoľko stoviek hostí z domova i zo zahraničia, medzi inými durínsky premiér Bodo Ramelow, predseda Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku  Heinrich Bedford-Strohm ako aj početní duchovní z domova i zahraničia. Za partnerskú cirkev ECAV na Slovensku sa tejto slávnosti zúčastnil generálny biskup Ivan Eľko a tajomník pre anglický referát Andrej Kuruc.

Stretnutie Pétura Thorsteinssona s generálny biskupom Ivanom Eľkom

V dňoch 17. – 20. júna 2019 navštívil po prvý krát Slovensko nový zástupca z württemberskej Diakonie, Pétur Thorsteinsson, pochádzajúci z Islandu. V pondelok, 17. júna sa stretol s generálnym biskupom Ivanom Eľkom a povereným riaditeľom Evanjelickej diakonie Jánom Gasperom. Cieľom stretnutia bolo spoznanie spolupráce a zároveň prehĺbenie partnerstva.

Generálny biskup ECAV na Slovensku prijal návštevu z Württemberska

Skupina 14 farárov a faráriek, spolupracovníkov organizácie Kirchliche Dienst in der Arbeitswelt (KDA) pod vedením farárov Karin Uhlmann a Albrechta Knocha sa v dňoch 5. – 9. mája 2019 zúčastnili exkurzie v Bratislave.

Stretnutie Kontaktného výboru Trojpartnerstva

V piatok, 12. apríla 2019 sa v Štuttgarte konalo stretnutie Kontaktného výboru Trojpartnerstva. ECAV na Slovensku zastupovali predsedníčka Spoločenstva evanjelických žien, farárka Eva Oslíková, tajomníčka pre zahraničie Marcela Kmeťová. Evanjelickú diakoniu zastupoval jej poverený riaditeľ Ján Gasper.

Pokračovanie projektu Tváre – Hranice – Bratia a sestry

V dňoch 5. až 7. apríla 2019 pokračoval v Banáte medzinárodný projekt Evanjelickej cirkvi a. v. v Rumunsku „Tváre – Hranice – Bratia a sestry“.

Pozvanie na letný jazykový kurz nemčiny

Martin-Luther-Bund (MLB) organizuje jazykový kurz nemčiny v dňoch 16. júla do 10. augusta 2019. Miesto konania kurzu je vo Wittenbergu.

Program Stretnutia kresťanov v Grazi 2020 bude pestrý

V utorok, 19. februára sa stretla prípravná skupina v oblasti program k pripravovanému Stretnutiu kresťanov v Grazi 2020. Stretnutie viedol Thomas Rehner, superintendent evanjelickej diecézy Steiermark v Rakúsku.

Strana 1 z 1