Dôležité rozhodnutia pre ekumenické hnutie

Posledné dni valného zhromaždenia Svetovej rady cirkví, ktoré sa vo štvrtok skončilo v Karlsruhe, sa niesli v duchu dôležitých rozhodnutí pre smerovanie rady v najbližších 8 rokoch. Zvolili sme nový Centrálny výbor SRC a 8 nových prezidentiek a prezidentov. Prezidentkou za náš región – Európu – sa stala súčasná moderátorka Komisie pre vieru a poriadok (teologická komisia SRC), profesorka a farárka zo Zjednotenej reformovanej cirkvi vo Veľkej Británii Rev. Dr. Susan Durber.

Prijali sme smernice pre programový obsah práce SRC v najbližšom období. Téma pre toto obdobie nadväzuje na tému predchádzajúceho obdobia od valného zhromaždenia v Busane v Južnej Kórei v roku 2013 (Púť spravodlivosti a mieru) a takisto na tému súčasného valného zhromaždenia (Kristova láska pohýňa svet k zmiereniu a jednote). Témou pre prácu SRC v nasledujúcom období bude „Púť spravodlivosti, zmierenia a jednoty“.

Prijali sme tiež správy všetkých výborov, ktoré na valnom zhromaždení pracovali. Po dôkladnej diskusii sme prijali niekoľko zásadných stanovísk k verejným otázkam a dianiu vo svete. Všetky nesú silné posolstvo a vyzývajú k mieru, spravodlivosti, zmiereniu a jednote. Týkajú sa starostlivosti o našu živú planétu uprostred klimatickej zmeny a iných problémov, ďalej postojov a skutkov, ktoré vedú k mieru, vojnovej situácie na Ukrajine, úsilia o spravodlivosť a mier pre všetkých na Blízkom východe, tragických situácii v Sýrii, Kórei, Západnej Papue a Náhornom Karabachu.

Schválili sme tiež Posolstvo 11. Valného zhromaždenia SRC, ktoré vyjadruje atmosféru tohto obrovského celosvetového kresťanského stretnutia, to čím zhromaždenie žilo a čo by chcelo odkázať svetu a hlavne všetkým kresťanom. Tradične sa toto posolstvo prekladá do množstva jazykov a číta na bohoslužbách v cirkevných zboroch a spoločenstvách vo všetkých členských cirkvách SRC po celom svete v jednu z najbližších nedieľ po skončení valného zhromaždenia. Preklad posolstva do slovenčiny pripravujeme a pozývame aj naše cirkevné zbory, aby ho prečítali na nedeľných službách Božích.

Ja sama som bola členkou výboru, ktorý má na starosti otázky súvisiace s identitou Svetovej rady cirkví. Z nášho výboru vyšlo a bolo valným zhromaždením prijaté Vyhlásenie o jednote (Unity Statement). Toto krásne vyhlásenie o Kristovej láske, ktorá je základom nášho úsilia o jednotu a poháňa nás k intenzívnej práci v ekumenickom hnutí, končí modlitbou. Modlitby a spoločné bohoslužby boli niekoľkokrát denne dôležitou súčasťou valného zhromaždenia. Pozývame všetkých, aby sa pridali k viac než 4000 účastníkom, ktorí sa stretli v Karlsruhe, aby spolu pracovali, modlili sa, a pohnutí Kristovou láskou z celého srdca usilovali o zmierenie a jednotu.

Svätý Bože, zdroj a tvorca všetkých vecí,
večná láska, vzdávame ti vďaky:
Otče, ktorý nás nekonečne miluješ,
Synu, ktorý nám zjavuješ svoju bezpodmienečnú lásku,
Svätý Duchu, ktorý nás zmocňuješ božskou láskou,
zhromaždi nás spolu v tvojej láske,
aby sme mohli rásť vo viditeľnom spoločenstve
a tak vydávať vo svete svedectvo o jednote.
Kde sú tvoji ľudia zlomení, nech láska uzdravuje.
Keď vo svete kričí nenávisť, nech láska prináša pokoj a spravodlivosť.
V čase, keď stvorenstvo vzdychá, nech príde vykúpenie pre celú zem.
Príď so svojou božskou láskou a vstúp do našich sŕdc.
Pohýnaj svoju cirkev a pohýnaj svet
k zmiereniu a jednote.
Amen.