Pokračovanie projektu Tváre – Hranice – Bratia a sestry

Pokračovanie projektu Tváre – Hranice – Bratia a sestry

V dňoch 5. až 7. apríla 2019 pokračoval v Banáte medzinárodný projekt Evanjelickej cirkvi a. v. v Rumunsku „Tváre – Hranice – Bratia a sestry“.

Evanjelické cirkevné zbory v Banáte majú spoločnú minulosť, ale oddelenú prítomnosť. Nielenže majú rôzne materinské jazyky: nemčinu, slovenčinu, maďarčinu, ale patria dnes do troch rôznych štátov a do odlišných cirkví. Toto oddelenie je bolestivé. Hoci bol človek oddelený politickými a administratívnymi hranicami, vždy však existuje nádej, zostať vo viere spolubratmi a spolusestrami.

Bratia a sestry však nie sú univerzálni a bez mena, ale majú svoje individuálne tváre. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia z Evanjelických cirkví z Rumunska, Rakúska, Maďarska, Slovenska. Zástupcu ECAV v Rumunsku, Stefana Cosoroabu, ktorý uviedol tento projekt do života, sme sa opýtali, v čom je špecifický región Banát v rámci tohto medzinárodného projektu: Banát je pestrý a pestrý znamená v tomto prípade, že na malom mieste existuje veľa rozličných jazykov a vierovyznaní. Takýmto spôsobom predstavuje Banát kúsok Európy v malom prevedení, lebo v tomto regióne sa učili národy spoločne žiť. Na rozdiel od iných regiónov existuje v rámci jedného cirkevného zboru, nemecky hovoriaceho ale aj slovenského či maďarského a v poslednom období aj rumunského, viacero zmiešaných vierovyznaní, ako napríklad reformované, unionované a evanjelické. Nemôžeme toto iba tak oddeliť ako v lekárni jednotlivé podstaty, ale spolužitie tu existuje. A to robí Banát veľmi špeciálnym miestom.

Galéria k článku