Správa o zasadnutí Ekumenického výboru ECAV, 3.6.2021

3. júna 2021 o 15.00 zasadal online cez aplikáciu ZOOM Ekumenický výbor ECAV.  Stretnutia sa zúčastnilo jeho 7 členov a hlavným bodom rokovania bolo 20. výročie uzavretia dohody o vzájomnom uznávaní krstu svätého medzi  Evanjelickou cirkvou a Katolíckou cirkvou oboch obradov. Stretnutie pripravila a viedla predsedníčka Eva Guldanová. V úvode sa brat Emil Hankovský prihovoril biblickým textom z Rímskym 8, 14 - 15, ktorý obsahuje dôležitý koncept pre ekumenické myslenie veriacich: Ako Božie deti máme všetci toho istého Ducha Svätého, ktorý "veje kam chce", takže si ho nemôžeme privlastniť iba do nejakej jednej cirkvi. Boží Duch nás vedie k jednote a budovaniu vzájomných vzťahov bez toho, aby sme boli "otrokmi strachu" a chce si veriacich ľudí používať v tomto svete ako svoje nástroje. Ten istý Duch z nás robí Božie deti naprieč rôznymi cirkvami.

Ekumenický výbor si pripomenul historickú udalosť podpísania dohody o uznaní krstu autentickými spomienkami brata emeritného biskupa Júliusa Fila, ktorý túto dohodu v kaplnke Prezidentského paláca spolu s ostatnými predstavenými cirkví podpisoval ako generálny biskup ECAV 4.júna 2001 za prítomnosti prezidenta SR Rudolfa Schustera.

Prítomní zasadnutia Ekumenického výboru hovorili o skúsenostiach s touto zmluvou a zdieľali sa o jej praktických dopadoch na sviatosť krstu svätého. Pri príležitosti 20. výročia pripravuje Ekumenický výbor ECAV online mini konferenciu spolu s RKC, ktorá bude 15.júna 2021 cez ZOOM a YouTube kanál so vzácnymi zahraničnými hosťami: prof. Dagmar Heller - evanjelická farárka, prof. William Henn, a prof. Angelo Maffeis – zástupcovia za katolícku stranu a poradcovia Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Na konferencii bude mať za ECAV príspevok brat farár Dušan Havrila, ktorého úlohou bude podeliť sa o skúsenosti s krstom a ekuménou v praxi. Ekumenický výbor sa tiež venoval ďalším rôznym nápadom a iniciatívam, ktoré sú spojené práve s 20. výročím podpísania Dohody o svätom krste, aby sa táto dohoda, ktorá priniesla množstvo požehnania do životov bežných veriacich a buduje mosty v rôznosti cirkví, dostala viac do nášho povedomia.

Výbor sa tiež zaoberal budovaním sekcie o ekumenickej spolupráci ECAV na webstránke našej cirkvi. Táto nová sekcia pod záložkou ECAV má od tohto mesiaca 3 podsekcie – Ekumenické aktuality, Ekumenické organizácie a Ekumenické dokumenty. Výbor bude túto tému na webe ECAV ďalej doplňovať, rozširovať a aktualizovať. Poslednou oblasťou, ktorou sa Ekumenický výbor zaoberal, je tohtoročná Teologická konferencia, ktorá bude na ekumenickú tému, a na ktorú sú už tiež pozvaní vzácni hostia, ktorí budú hovoriť o dokumente „Od konfliktu k spoločenstvu“ a o ekumenickom pohľade na Reformáciu.