Šalotka a ekuména

Na Slovensku sa traduje, že cibuľa sa má vyberať po Anne (26. júla). Šalotka je veľmi príbuzný druh cibuli. Je však chuťovo jemnejšia a oveľa odolnejšia (skladovať sa dá aj 2 roky).

Kvôli júlovým silným dažďom sme tento rok porušili tradíciu. Cibuľu i šalotku sme vybrali už pred Annou v snahe rýchlo ich vysušiť na priedomí. Cibuľa na júlovom slnku uschla hneď.

Šalotka je zaujímavá tým, že zo zasadenej cibuľky (strúčika) vyrastie 5 až 15 nových. Najskôr rastú v spoločnej šupke. Jej vonkajší obal sa neskôr rozpadne a cibuľky zostávajú spojené asi 5 percentami svojho povrchu v spodnej časti rastliny.

A práve toto spojenie spôsobilo, že v týchto miestach zostali cibuľky vlhké a odtiaľ začínali hniť. Bolo nutné ich rýchlo mechanicky od seba - každú jednu - oddeliť. Keď som ich oddeľoval, znenazdajky mi prišla na um myšlienka ekumény.

Už pred dlhším časom som prijal vnútorné rozhodnutie, že v rámci služby v cirkvi budem svoju energiu vydávať len na činnosti, ktoré majú ekumenický či diakonický rozmer alebo súvisia so vzdelávaním. Myslím si, že ak chceme napĺňať esenciálny odkaz Pána Ježiša: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému tvorstvu“ (Marek 16,15) v súčasnej sekularizovanej spoločnosti, musia ľudia v našej službe nachádzať silný ekumenický a diakonický odkaz. Inak našej zvesti – nech by mala akokoľvek „vymakanú“ formu -  neuveria.

Oddelené cibuľky šalotky. Vyrástli z jedného strúčika, dozrievali spolu, z každej cibuľky po zasadení vyrastie ďalších 5 – 15. Pred konzumáciou či vysádzaním ich znovu od seba oddelíme. A cyklus sa opakuje. Majú svoju identitu, aj nemajú.

V Evanjelickom posli z 20. júla na strane 13 čítame: To, čo spôsobuje neraz problém pre pokrok vo vzájomnom zblížení a jednote je, že cirkvi majú strach zo straty identity v prípade zjednotenia. Táto existenciálna otázka a dôraz na ochranu vlastnej identity je nevypovedanou prekážkou na ceste k jednote. Sme často príliš cirkvo – centrickí, dávame do stredu pozornosti cirkev, namiesto aby sme boli evanjeliovo – centrickí, aby bolo v centre všetkého evanjelium. Aj toto je prekážka na ceste k jednote.