CHVÁLIŤ, KEĎ TO NIE JE MOŽNÉ

CHVÁLIŤ, KEĎ TO NIE JE MOŽNÉ

Text: Sk.16, 19-40

Všetci to dobre poznáme. Je nám mizerne, dejú sa zlé veci, máme v srdci všetko, len nie pokoj, cítime sa sklamaní, zradení, opustení, odmietnutí, plní strachu a úzkosti z choroby či zo zajtrajšieho dňa. A do toho nám niekto zacituje či napíše Pavlov verš z listu Filipským: Radujte sa v Pánovi vždy! Opakujem: radujte sa!“4,4 (či: „Ustavične sa radujte v Pánovi.“ EKUM)

Je to ideálny verš na hrnček na kávu s peknou kurzívou : „Ustavične sa radujte v Pánovi!“ Je ideálny pre magnetku na chladničku. Dať ho na blahoželanie? Samozrejme! Budeš znieť duchovne, ak povieš svojim priateľom: Radujte sa v Pánovi vždy!“  Ale úprimné priznám: Neznášam, keď mi ľudia citujú tento verš. Ak som uprostred zložitej situácie, alebo mám prasknutú pneumatiku a vonku je horúco, alebo som práve zistil, že si musím nechať vytrhnúť zub, alebo je moje dieťa choré. Aj vtedy sa mám „radovať v Pánovi?“ Dôvod, prečo ho neznášam, je ten, že sa musím diviť tomu, kto to hovorí. Raduješ sa vždy v Pánovi? Naozaj? Možno by si sa čudoval Pavlovi. Povedal ľuďom, aby sa radovali v Pánovi, keď bol vo väzení! Ale radoval sa v Pánovi, keď bol vo väzení? Radoval.

Pavol bol so spolu so Sílasom vo väzení. Zbičovaní, krvaví, žiadna lekárska starostlivosť, nič na utíšenie bolesti či smädu. Dokonca spútaní tak, že sa ani nemohli pohnúť. Strašná predstava. Možno to poznáš z iného uhla pohľadu. Niekto blízky ťa zradil a opustil. Ten, ktorého máš rád, má rakovinu. Tvoje dieťa bralo drogy. Čo robíš v týchto tragických okamihoch? Čo robili Pavol a Sílas? Chválili Boha.

Čo robil Pavol vo väzení? Ustavične sa radoval.

Po prvé, chválili Boha za to, kým je, nie za to, čo sa deje. Boli krvaví a uväznení. Keby si sa ich opýtal: „Za čo chválite Boha?“ Nemyslím si, že existuje niečo, na čo by mohli poukázať. Nič dobré sa nedialo, ale ich Boh bol stále dobrý. Nechválili Boha za to, čo sa deje. Chválili Ho za to, kým je. Môžeš to urobiť tiež. Tvoje podmienky môžu byť zlé, ale tvoj Boh je stále dobrý. Je blízko, Jeho prísľuby sú stále pravdivé, Jeho láska je stále bezpodmienečná, Jeho milosť je stále úžasná, Jeho načasovanie je stále dokonalé. Možno sa ti nebude páčiť, čo sa deje, ale stále môžeš chváliť Boha za to, kým je.

Po druhé, chválili Boha bez podmienok. Tak často sa pozastavíme pri chválení Boha, kým neposkytne to, čo chceme. Zamysli sa nad tým. Neznie to ako rozmaznané malé usmrkané dieťa? Nebudem vďačný, kým nedostanem presne to, čo chcem. Sme lepší ako to, a čo je dôležitejšie, Boh si zaslúži viac. Pavol a Sílas chválili Boha skôr, ako odpovedal na ich modlitby alebo zmenil ich okolnosti. Takým typom človeka chcem byť.

Po tretie, chválili Boha a až potom sa zjavil. Pavol a Sílas sa uprostred noci klaňali Bohu a zrazu hrmot! Boh sa zjavil. Odrazu nastalo veľké zemetrasenie, takže sa otriasali základy žalára, všetky dvere sa razom otvorili a všetkým sa uvoľnili okovy.“Sk.16,26

Nechválili Boha, pretože sa zjavil; Boh sa zjavil, pretože Ho chválili. Keď Ho chválime, zjaví sa. Keď sa zjaví, mení to naše myslenie. Ak zmeníme svoje myšlienky, zmeníme aj náš život.

Pieseň na povzbudenie: https://www.youtube.com/watch?v=79L3_mkgSuU

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.