BOH NAD NAŠIMI DESIVÝMI PRÍŠERAMI

BOH NAD NAŠIMI DESIVÝMI PRÍŠERAMI

Niektoré časti Písma nie je veľmi jednoduché čítať a nútia nás premýšľať, čo tým Pán myslel, ako to pisateľ videl a čo nám chce povedať.

V knihe Jób, čítame, ako Boh povedal Jóbovi: „Pozri na behemóta (pravdepodobne ide o hrocha), ktorého som utvoril tak ako teba,“40.15  či  „vytiahneš Leviatana (krokodíla) udicou, zviažeš mu jazyk povrazom?“40,25 Prečo chcel Boh od Jóba, aby s pozrel na tieto dve zvieracie príšery?

V prvom rade, Boh Jóbovi (ale aj nám všetkým) poukázal na nasledujúci problém: „Pozri Jób, ide po teba hroch. Čo spravíš? Skrotíš ho? Premôžeš ho? A teraz ide po tebe krokodíl, pozri sa na neho. Ako si s ním poradíš? Tento tvor má srdce ako skala, nepozná žiadne zľutovanie.“

                Bohu ale nejde o prednášku zo zvieracej ríše. Hovorí o príšerách v Jóbovom živote. Boh mu chcel ukázať, že tieto dva, kruté a mimoriadne nebezpečné tvory predstavujú hrozivé problémy, ktoré trápia Jóbov život.

„Len premýšľaj nad takých hrochom, ktorý rozdupe všetko, čo mu stojí v ceste a spravidla útočí úplne bez príčiny a max. zúrivosťou. Predstavuje pre teba príliš veľký problém, s ktorým si nevieš poradiť. Nič ho nedokáže skrotiť. Len JA viem, ako zastaviť podobné hrozivé a smrteľné stvorenie.“

„a čo krokodíl? Žiadna ľudská bytosť nie je schopná vlastnými silami zbaviť tohto tvora jeho hrubého panciera. Presne to platí o diablovi – tvojom duchovnom nepriateľovi. Len JA dokážem nad ním zvíťaziť.“

                Tak ako sa Boh prihovára Jóbovi, prihovára sa teba a mne. Hovorí nám: „Priznaj si pravdu o všetkých tých príšerách vo svojom živote. Nedokážeš ich zvládať. Len JA jediný to dokážem.“ Tie príšery v tvojom živote – kam ťa doháňajú? Do depresívnych stavov? Do úzkostí? Do iracionálneho strachu a fóbii? Pros Pána, aby ti dal rozlišíť, ktorý problém je duševný a kde si už príp. otvoril/otvorila dvere pre pôsobenie toho zlého.

Jób nakoniec mnohé pochopil a uznal: „Uznávam, že Ty všetko môžeš, a nijaký Tvoj zámer nemožno prekaziť.“42,2

Nech čokoľvek na teba dolieha, nech už to má akúkoľvek podobu a vyzerá to hrozivo – prestaň s tým zápasiť sám /sama, skús sa úplne poddať BOHU. Ja viem, že je to ťažké, lebo bojujeme s vlastným egom, často s pýchou či ješitnosťou. To sú diablove zbrane. BOH je väčší a už zvíťazil. Majme vieru s detskou dôverou vysloviť slová ako Jób: „Uznávam, že TY všetko môžeš....“ Boh robí všetko v náš prospech, pre naše dobro skrze Pána Ježiša. AK TO BREMENO NEVLÁDZEŠ NIESŤ SÁM, NEVIEŠ TO ROZSÚDIŤ, MÁME SPOLOČENSTVO, MÁME CIRKEV PÁNOVU, ABY SME SA NAVZÁJOM POVZBUDZOVALI A NIESLI SI BREMENÁ.

„Ja som vinič a vy ratolesti. Kto zostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia, pretože bezo mňa nemôžete nič urobiť. 6 Ak niekto nezostáva vo mne, vyhodia ho von ako ratolesť a uschne. Potom ich pozbierajú, hodia do ohňa a zhoria. 7 Ak zostávate vo mne a ak aj moje slová zostávajú vo vás, proste, čo len chcete, a stane sa vám.J.15,5-7 – vážne premýšľajme nad týmito slovami.

Pieseň na povzbudenie: https://www.youtube.com/watch?v=F9k70wGCjbY

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.