MOCNÝ BOH

Text: J 14, 12; Sk 2, 41; Ef 3, 20-21
Slová proroka Izaiáša „Lebo dieťa sa nám narodilo, syn nám je daný; na jeho pleciach spočinie kniežatstvo, jeho meno bude: Predivný radca, Mocný Boh, Otec večnosti, Knieža pokoja.“ sa začali formovať do podoby dieťaťa. Ježiš, predpovedaný ako mocný Boh, prišiel na zem a Jeho moc všetko zmenila. Túto autoritu deklaroval tesne pred svojim vstúpením na nebo slovami: „Daná je mi všetka moc na nebi a na zemi.“Mat.28,18 My si nemáme šancu predstaviť hĺbku a obsah týchto slov. Nerozumieme pojmu „všetka moc na nebi a na zemi.“ Môžeme len filozofovať alebo sa môžeme v pokore pred absolútnou mocou Kráľa Kráľov skloniť. Ak to urobíme, tak sa stane Boží zázrak, a sám Boží Syn nám dá na tejto jeho moci účasť.

Ježiš vykonal množstvo zázrakov — dával zrak slepým, slovom upokojoval búrky a mŕtvych kriesil. Má moc, silu a múdrosť nad to, čo si dokážeme predstaviť — skutočne bol a je zvrchovaný v každom detaile. Avšak zázrak Ježišovej moci sa neobmedzoval iba na Neho. Svojim učeníkom povedal: „Veru, veru vám hovorím: Kto verí vo mňa, tiež bude činiť skutky, ktoré ja činím, áno, ešte väčšie bude činiť, pretože ja idem k Otcovi.“ J 14,22 Akých veľkých skutkov myslel, že sme schopní? Veď sa pozrime na Jeho učeníkov a pozrime sa na seba.

Peter, jeden z Ježišových najbližších nasledovníkov, trikrát poprel, že by ho poznal, napriek tomu ho Boh použil pri vzniku cirkvi na Letnice, kde pri jeho prvej kázni uverilo a dalo sa pokrstiť 3 000 ľudí. Pavol bol jedným z najhorších prenasledovateľov kresťanov, ale Boh ho vykúpil a použil ho na šírenie Evanjelia do zvyšku sveta.

Čo dnes Pán Ježiš očakáva od svojej cirkvi? Je to v princípe jednoduché: „Choďte teda, čiňte mi učeníkmi všetky národy, krstiac ich v meno Otca i Syna i Ducha Svätého a učiac ich zachovávať všetko, čokoľvek som vám prikázal. Ajhľa, ja som s vami po všetky dni, až do konca sveta. Amen.“Mat.28,19-20 Aby ale toto poverenie fungovalo, musí byť konané v autorite a moci Ducha Svätého. Ježiš sľúbil, že s nami bude stále, ale za Jeho podmienok, keď pôjdeme v pokore, poslušnosti a náš život bude odrážať Boží charakter.

Až príliš veľa kresťanov a cirkevných zborov je doslova bezmocných, bez ovocia a bez Božej prítomnosti. Je veľmi nebezpečné upadnúť do omylu, že my to zvládneme, urobíme, zorganizujeme, urobíme kázeň či bohoslužby. A sme svedkami, ako sa plnia slová Pána Ježiša: „Ja som vínny kmeň a vy ste ratolesti. Kto zostáva vo mne a ja v ňom, ten prináša veľa ovocia, pretože bezo mňa nič nemôžete činiť. Ak niekto nezostáva vo mne, vyhodia ho ako (odlomenú) ratolesť, a uschne; také zozbierajú, uvrhnú na oheň a zhoria; ak zostávate vo mne a moje slová zostávajú vo vás, proste, čo chcete, a stane sa vám.“J.15,5-7 nechcem ale na záver dávať dôraz na negatíva. Tie vidíme okolo seba. Sústreďme sa na Božie zasľúbenia a uchopme ich vierou. Zostávajme v Pánovi Ježišovi, zápasme o tento vzťah a všetko mu podriaďme. Stane sa úžasná vec, budeme mať účasť na Jeho nadprirodzenej moci, moci divov a zázrakov, moci slobody a nového života, moci svätosti a plnosti Ducha Svätého. ak zostávate vo mne a moje slová zostávajú vo vás, proste, čo chcete, a stane sa vám.“

Tieto Vianoce uvažujme o moci, ktorú máme prostredníctvom Pána Ježiša — že nám dal večný život a že rovnaká moc, ktorá Ho vzkriesila z mŕtvych, je v nás živá – skrze Ducha Svätého. Buďme povzbudení tým, že Boh chce v moci pôsobiť nielen v našom živote, ale že sa chce v tej istej moci a autorite pôsobiť aj skrze nás, aby sa dostal k ostatným. Aké je pokorné, že sa nás Boh vesmíru rozhodol použiť na rozšírenie svojho Kráľovstva!

Modlitba: Ďakujem Ti, Otče, že nás tak veľmi miluješ a vybral si si nás, aby sme Ti pomohli budovať Tvoje kráľovstvo. Tvoje Slovo hovorí, že vo mne pracuje Tvoja mocná sila. Pomôž mi, Pane, dosiahnuť viac, ako si dokážem predstaviť skrz Tvoje mocné meno.