6. ZÁSAD PRE ŽIVOT - POKRAČOVANIE

6. ZÁSAD PRE ŽIVOT - POKRAČOVANIE

Text: R 12, 17-21

Drahé sestry a bratia. Včera sme premýšľali a mali pred sebou „Pavlov zoznam zásad“ z listu Rímskym.  Dnes si ten zoznam dokončime a tie zásady, ktoré čítame v dnešnom texte, sú naozaj výzvou a cez takéto princípy života Boh nám Boh ukazuje, podľa čoho reálne žijeme, a či v našom srdci žije Duch Svätý, alebo sami seba klameme.

Tak nechajme Božie slovo, nech ku nám svojou mocou a jasným hlasom prehovorí.

-        „Nikomu neodplácajte zlom za zlé“. Princíp, ktorý je nám asi najprirodzenejší je „oko za oko, zub za zub“, alebo „akú požičaj, takú vráť.“ Samozrejme, pokojne sa týmito pravidlami riadiť, v podstate budeme žiť ako tento svet, v ničom nevybočíme. Alebo sa v pokore budeme pýtať: „Pane, ako môžem milovať nepriateľov? Kde mám vziať silu odpúšťať tým, ktorí mi ubližujú?“

-        „Usilujte sa o to, čo je dobré v očiach všetkých ľudí.“ Alebo iný preklad hovorí: „starajte sa o dobré pred všetkými ľuďmi.“ V slovách, myšlienkach, statusoch, príspevkoch, komunikácii na internete či kdekoľvek, praktických skutkoch......

-        „Ak je to možné a závisí to od vás, žite v pokoji so všetkými ľuďmi.“ Áno, nie vždy je to možné. Sú aj také výnimky. Vtedy treba mať múdrosť sa zodvihnúť a odísť, „nehádzať perly sviniam“, nenechať robiť z Krista blázna. Ale vo väčšine prípadov je možné žiť v pokoji s ostatnými. Možno to od nás bude chcieť sa pokoriť, priznať chybu, ustúpiť, netrvať na odmene či popredných miestach. Ale tam vzniká priestor, aby sa Boh oslávil.

-        „Milovaní, nepomstite sa sami, ale dajte miesto hnevu. Veď je napísané: Mne patrí pomsta, ja odplatím, hovorí Pán.“ To je pre nás niečo nepredstaviteľné, nechať neprávosť a nespravodlivosť len tak. A tak v „spravodlivom hneve“ vezmeme spravodlivosť do svojich rúk. Ono, skúsenosti a prax nám hovoria, že to aj tak vždy dopadne zle, nič sa tým nevyrieši, naopak, následky sú vždy horšie, nenávisť a zášť silnejšia. Ale nevieme to ovládnuť – svoje ego a pýchu. Zabúdame, že Boh je síce láska ale aj spravodlivý a nestranný sudca. A každý raz pred týmto Božím súdom stáť bude. A tam už ostanú len oči pre plač. Nechajme súd Bohu, my do toho vložme lásku Pána Ježiša a odpustenie. a vyhráme.

-        „Naopak, ak je tvoj nepriateľ hladný, daj mu jesť, ak je smädný, daj mu piť. Lebo keď toto urobíš, žeravé uhlie mu zhrnieš na hlavu.“ Nepredstaviteľné a predsa tak účinné. Len to treba vyskúšať.

-        „Nedaj sa premôcť zlému, ale dobrom premáhaj zlé.“ V Mene Ježiš Kristus, On premohol smrť a porazil diabla. To sa už stalo. Dal nám autoritu a právomoc. Keď pozorne čítame tieto slová, tak nám je jasné, že to, či sa „nedáme premôcť zlému, alebo zlom“ je na nás. Na našich rozhodnutiach, našej disciplíne, vernosti a zodpovednosti. A takisto či budeme v mene Ježiš „dobrom premáhať zlé.“

Odporúčam si aj dnes urobiť v modlitebnej chvíľke čas a s modlitbou premýšľať nad každým odsekom. Pýtajme sa Pána, čo konkrétne týmto chce povedať mne, v čom ma chce povzbudiť, usmerniť, napomenúť, z čoho potrebujem robiť pokánie a zmeniť to.

Pieseň na povzbudenie:

https://www.youtube.com/watch?v=Xhjx4io51Zw

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.