Podobenstvo o pravých pokladoch

Podobenstvo o pravých pokladoch

Máte prasiatko alebo iné zvieratko, do ktorého si vhadzujete úspory? Tak ako vy máte niečo, do čoho si sporíte, vaši rodičia zas majú asi účet v banke, kde sa im ukladajú peniaze. Peniaze sú pre život potrebné: nemohli by ste mať dom alebo byt, nemali by ste jedlo či oblečenie, keby neboli peniaze, nemali by ste dokonca aj zubnú kefku alebo toaletný papier. Jednoducho: peniaze a majetok sú pre život na tomto svete nevyhnutné, potrebné.

Tak prečo Pán Ježiš hovorí, že si nemáme zhromažďovať poklady na tejto zemi? To znamená, že nemáme mať nijaké peniaze ani nič nesmieme vlastniť?

Nie, Pán Ježiš to tak nemyslel! On nás len upozorňuje, že sa pre nás tieto materiálne hodnoty stávajú dôležitejšie ako je láska k blížnym, viera v Pána Boha, vzájomná úcta alebo nebeské kráľovstvo. Chceme mať veľa a ešte viac, akoby záležalo iba na tom. A pritom všetko to, čo tu na zemi máme, nie je trvalé: buď to kradnú zlodeji, alebo to ničí hrdza či mole. Všetko tu na svete je pominuteľné, ani my tu nebudeme naveky. Preto Pán Ježiš hovorí, aby sme sa nesústredili iba na to, ale mysleli aj na iné: napr. na lásku k ľuďom alebo na večný život v Božom kráľovstve.

Lebo to, čo je pre nás dôležité, to zamestnáva naše srdce. Ak sú pre nás dôležité peniaze, nič iné nevidíme, ak domy a autá, sústredíme sa len na to, ak chceme mať iba nový počítač či najnovší mobil, všetko ostatné ide stranou. Lebo naše srdce je ťahané k tomu, čo sa pre nás stáva dôležitým. A zrazu zistíme, že už pre nás nie sú dôležití ľudia ani Pán Boh, iba to, čo vlastníme.

Ako zistíme, kde je naše srdce? Napr. ak by ste mali niekomu darovať nejakú svoju obľúbenú hračku, darovali by ste to s radosťou alebo by ste ju nikomu nedali? Ak by ste mali dovoliť kamarátovi zahrať si na vašom počítači alebo mobile hru, dovolili by ste mu to alebo by ste sa začali vyhovárať? Podelili by ste sa so svojou obľúbenou čokoládou so spolužiakmi alebo by ste ju radšej tajne zjedli? Čo je pre vás dôležitejšie - Pán Boh a ľudia alebo to, čo vlastníte, čo je vaše, peniaze a majetok?

Naučme sa byť vďačnými za to, čo máme a nič z toho nech pre nás nie je dôležitejšie ako ľudia, ktorých máme radi a ani ako Pán Boh a večný život. Viete, čo jediné prežije aj smrť? Láska - k Pánu Bohu a k blížnym. Preto by sme sa mali na ňu sústrediť.

Modlitba: Pane Ježišu, prepáč mi, že je pre mňa niekedy dôležitejšie to, čo mám ako ľudia okolo mňa. Prepáč, že Ti nie vždy ďakujem, že sa neviem podeliť, že som sebecká a chcem všetko len pre seba a hneď. Prosím: nauč ma deliť sa a pomôž mi dôverovať Ti, ak nebudem mať všetkého toľko, koľko by som chcela alebo potrebovala. Amen.

Aktivity:

Pre najmenších - môžete si vyrobiť pokladničku: https://www.youtube.com/watch?v=AN_KaFqdt9Y

Pre starších - podeľte sa so svojimi úsporami, kúpte nejaký malý darček svojmu spolužiakovi, ktorý je možno smutný alebo vyrobte za svoje peniažky darček mame či otcovi ako poďakovanie za starostlivosť

Pre najstarších - napíšte si zoznam toho, čo je vaše a vyškrtajte si, bez čoho by ste dokázali prežiť a čo je pre vás veľmi dôležité. Nezabudnite, že pokladom vášho srdca nemá byť nič materiálne 

Všeobecné - porozmýšľajme, čo najviac priťahuje naše srdce, našu pozornosť a ktoré nemateriálne hodnoty si najviac pestujeme v živote a v ktorých by sme sa mali zlepšiť.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.