Ako sa do dejín zapíšem ja?

 Ako sa do dejín zapíšem ja?

 Mk 15,1-15

Počuli ste už o Pilátovi? O tom Pilátovi z Biblie? Ak nie, alebo len málo, tak si prečítajte náš dnešný text z Markovho evanjelia. Pokojne môžete začať aj teraz......... ja počkám kým dočítate.
Tak čo? Čítali ste? Ak aj práve teraz nie – nevadí; môžete tak urobiť neskôr. Zatiaľ vám niečo o tom Pilátovi poviem ja, súhlasíte?
Pán Ježiš za tým, ako Ho zradili  a zajali sa ocitol, lepšie povedané,  predviedli Ho pred Piláta  ( to je na obrázku ten pán v bielom plášti). Prečo práve pred Piláta? Pilát bol prefekt – to je slovo, čo? ( Vyslov to slovo ešte raz: prefekt).To, že bol Pilát prefekt znamená, že bol veľmi dôležitý štátny úradník a mal moc rozhodovať aj o živote a smrti človeka. Pilát vstúpil do dejín ako ten, ktorý odsúdil Ježiša.
Keď si však pozorne prečítate dnešný biblický príbeh a trocha sa nad ním aj zamyslíte, mali by ste zistiť a pomedzi riadky vyčítať, že Pilátovi sa nechcelo do toho, aby Pána Ježiša odsúdil. Veď aj vyhlásil, že nenachádza na Ňom viny a pýta sa davu ľudí, že čo zlé urobil a ešte sa aj pýta zástupu ľudí, ktorí tam boli, či Ho radšej nemá prepustiť. No dav ľudí bol už tak zmanipulovaní, že stále viac a viac kričali: Ukrižuj Ho! Ukrižuj Ho!. Dokonca nemali nič proti tomu, aby Pilát prepustil Barabbáša – zločinca. Ľudia tam už boli tak veľmi zmanipulovaní a ovplyvnení Ježišovými odporcami, že radšej nevinného Ježiša vydali na smrť a Barabbáša -zločinca chceli vidieť na slobode.
A Pilát? Bol predsa vysoký štátny úradník – prefekt; mohol rozhodnúť sám, nemusel počúvať ľudí. Prečo sa aj on dal naviesť na niečo, čo ani nechcel? No preto, lebo sa bál vzbury; bál sa, že ak neurobí to, čo chcú ľudia bude vzbura, protest a mohol by prísť o svoje postavenie. A tak pred Pilátovým palácom znelo: Ukrižuj Ho!
Milí naši čitatelia, urobili ste už aj vy niečo, čo ste vlastne ani urobiť nechceli, ale pod vplyvom okolností alebo ľudí ste to urobili? Ako ste sa cítili? Predpokladám, že nie veľmi dobre; možno ste boli smutní, sklamaní sami zo seba, že ste podľahli a nezachovali si to svoje presvedčenie....
...také životné situácie sa stávajú. Vďaka Bohu však nie sme my tí, ktorí rozhodujeme o niekoho živote či smrti; no napriek tomu, ak sme presvedčení o dobrej veci  a niekto nám hovorí, že to máme urobiť inak – nedajme sa tak ľahko ovplyvniť ako Pilát; možno prídeme o pár ľudí, možno o postavenie ale naše svedomie a srdce bude čisté pred Bohom i samým sebou. 


Aktivity: 

1. Skús nakresliť dav ľudí - ale ľudí veselých a usmievavých; koľko ľudí nakreslíš? A samozrejme tam nezabudni nakresliť aj seba a svoju rodinu.
2. Pilát mal moc rozhodnúť o živote a smrti človeka; kto má v našej krajine dnes takú moc? Trest smrti na Slovensku nevykonávame, ale kto rozhoduje na Slovensku o tom, kto bude odsúdený a kto sa do väznice nedostane. Skús na internete nájsť, v ktorých krajinách sveta sa ešte vykonáva trest smrti.
3. Urobil si vo svojom živote rozhodnutie, ktoré určite bolo správe, ale ľudia okolo teba si to nemysleli alebo im tvoje rozhodnutie nevyhovovalo a následne potom sa z tvojho života vytratili? 
4. Popremýšľaj o tom, ako by si do dejín chcel/chcela vstúpiť ty.FB stránka: Ďalší deň s Ježišom

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.