Návšteva Bosny a Hercegoviny mala vianočný charakter

Návšteva Bosny a Hercegoviny mala vianočný charakter

Návšteva prezidenta SR Andreja Kisku a ministra obrany SR Petra Gajdoša 20. decembra 2016 v Bosne a Hercegovine mala popri svojej oficiálnej časti - pozdravení slovenských vojakov pôsobiacich v operácii Európskej únie EUFOR ALTHEA - aj svoj duchovný a humanitárny rozmer.
V sprievode najvyšších predstaviteľov brannej moci boli aj predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik a ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek.

V prítomnosti generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika, ktorý navštívil miesta pôsobenia slovenských vojakov operácie EUFOR ALTHEA prvýkrát, generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby plukovník Marian Bodolló odovzdával humanitárnu pomoc. Spolu tak dodali oficiálnej návšteve pravý vianočný a kresťanský náboj.

Humanitárna pomoc v celkovej hodnote vyše 22-tisíc eur sa po počiatočných peripetiách na hraniciach šťastne dostala do mesta Foča, kde za prítomnosti veliteľa LOT tímu Foča majora Branislava Krajčíka prevzala pomoc Slovenskej republiky Snežana Kováčová, predsedníčka regionálneho združenia Červeného kríža. Pri jej preberaní s dojatím povedala: „Veľmi si ceníme pomoc, ktorú slovenskí vojaci poskytujú počas svojho pôsobenia v operácii EUFOR ALTHEA našim občanom. Nie je to prvý dar. Materiál nám výrazne pomáha v činnosti našej organizácie, ktorá pôsobí v regióne Bosny, ktorá trpí veľkou mierou nezamestnanosti a mnohí jej obyvatelia, najmä starí ľudia a deti, žijú v malých odľahlých horských dedinách.“

Kamión s pomocou došiel v neskorých večerných hodinách. Okrem slovenských vojakov ho v Centre červeného kríža (CČK Foča) pomáhali vykladať dobrovoľníci CČK Foča a miestni občania. Plukovník Marián Bodolló pre médiá vysvetlil, že humanitárna pomoc pozostáva z dvoch paliet oblečenia a hračiek pre deti, oblečenia pre dospelých, ktoré pochádzajú zo zbierky organizovanej duchovnými EPS AOS Liptovský Mikuláš kpt. Viktorom Sabom a npor. Simonom Czapom zo Samohybného delostreleckého oddielu Michalovce.

Palety obsahovali 700 kusov hygienických balíčkov a detské plienky a materiálna pomoc z ministerstva vnútra. Najmä vlnené prikrývky a spacie vaky. Okrem toho dostalo CČK Foča finančný dar 5-tisíc eur z prostriedkov rezortu Ministerstva zahraničia a európskych záležitosti SR. „Som rád, že celá prospešná akcia, ktorá robí v tomto ťažko skúšanom regióne Balkánu veľmi dobré meno Slovensku a jeho ozbrojeným silám, sa podarila vďaka vzájomnej súčinnosti a pomoci rezortov obrany, vnútra a zahraničia. V tejto pomoci chceme pokračovať aj v budúcnosti,“ zdôraznil po odovzdaní humanitárnej pomoci generálny duchovný.

V operácii EUFOR ALTHEA v súčasnosti pôsobí 41 slovenských vojakov (z toho tri ženy). Slovenská republika je v súčasnosti vedúcou krajinou v Koordinačnom centre (LCC) pre styčné a pozorovacie tímy (LOT) tímy na území celej Bosny a Hercegoviny.

Galéria k článku

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.