Zomrela Agneša Kalinová, absolventka EKG

Zomrela Agneša Kalinová, absolventka EKG

Vo štvrtok 18. 9. 2014 priniesli slovenské a české médiá smutnú správu o smrti Agneše Kalinovej, významnej slovenskej osobnosti. Pripomíname si ju i ako absolventku Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove.
Agneša Kalinová bola známa najmä ako prekladateľka a novinárka. Kto sa s ňou stretol osobne, tomu v pamäti utkveli najmä jej optimizmus, šarm a múdrosť.

Pochádzala z Prešova, kde strávila svoje detstvo a navštevovala aj evanjelické kolegiálne gymnázium, ktoré však v septembri 1940 pre svoj pôvod musela opustiť. Koniec vojny ju zastihol v Budapešti, kde sa skrývala v jednom kláštore. Po vojne sa nakrátko vrátila do Prešova, dodatočne zmaturovala a neskôr sa vydala za známeho autora Jána Ladislava Kalinu, s ktorým žila v Bratislave. V šesťdesiatych rokoch pôsobila ako novinárka v Kultúrnom živote, ale na začiatku sedemdesiatych rokov v období normalizácie spolu s manželom zažila prenasledovanie a väzenie. V sedemdesiatych rokoch sa s rodinou vysťahovala do Mníchova a až do deväťdesiatych rokov pracovala ako redaktorka Rádia Slobodná Európa. Aj keď už bola na dôchodku, spolupracovala so slovenskými médiami, napríklad s časopisom .týždeň. Pred dvoma rokmi jej vyšla kniha rozhovorov s Janou Juráňovou Mojich 7 životov, kde spomína na svoj nie jednoduchý život.

S láskou sa v nej však vracia k spomienkam na Evanjelické kolegiálne gymnázium v Prešove: „Evanjelické kolegiálne gymnázium bolo školou s dlhou tradíciou. Vyučovala sa tam stará gréčtina a to tej škole dodávalo akýsi vznešený punc. ... Ja som tam zo všetkého najpozitívnejšie prežívala práve ducha samozrejmej tolerancie a rovnakého prístupu k žiakom, či už išlo o židovské mestské dievča, ako som bola ja, o katolícke sedliacke deti z blízkych dedín, alebo o luteránskych chlapcov až odkiaľsi z Liptova. Takto sa k nám správali profesori a tento slušný a kamarátsky vzájomný vzťah panoval aj medzi žiakmi v triedach...“ Sympatie k svojej škole prejavila aj dvoma návštevami obnoveného Evanjelického kolegiálneho gymnázia v roku 2005, keď besedovala so študentmi a so študentkami, ktoré s ňou pripravili projekt, a v auguste roku 2012 sa stretla s vedením školy.

Na fotografiách:
Agneša Kalinová s riaditeľom Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove Mariánom Damankošom počas svojej poslednej návštevy Prešova
Titulná strana knihy Mojich 7 životov

Galéria k článku

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.