Nemecký prezident na audiencii u pápeža

 Nemecký prezident na audiencii u pápeža

Nemeckého prezidenta Joachima Gaucka, niekdajšieho východonemeckého evanjelického farára, prijal 6. decembra vo Vatikáne pápež Benedikt XVI. na súkromnej audiencii.
Stretnutie charakterizovala srdečná atmosféra a absencia kontroverzných tém, uviedla nemecká agentúra DPA. Gauck po stretnutí povedal, že s pápežom sa zhodli na tom, že svet o niečo prichádza, keď stráca vieru v Boha. O odlišnostiach Gauck s pápežom hovoriť nechcel, prednosť dostalo to, čo ich spája.

Nemecký prezident zdôraznil, že pre neho ako evanjelika je mimoriadne dôležitý princíp spoluúčasti katolíckej laickej verejnosti na cirkevnom živote, čo dal jasne najavo aj na stretnutí s pápežom. Obe strany využili príležitosť, aby zdôraznili význam európskych ideí a nemecký prezident ešte osobitne aj vernosť Berlína tejto myšlienke.

Gauck sa ešte pred audienciou poklonil pamiatke predchádzajúceho pápeža Jána Pavla II. pri jeho hrobe v Dóme sv. Petra, následne sa stretol s vatikánskym štátnym tajomníkom (premiérom) Tarcisiom Bertonem a navštívil „nemecký cintorín“ Campo Santa Teutonico na území Vatikánu. Večer odcestoval do Záhrebu, kde ho v piatok očakávajú rokovania s najvyššími chorvátskymi činiteľmi - prezidentom Ivom Josipovičom a premiérom Zoranom Milanovičom. Ich hlavnou témou bude zrejme blížiaci sa vstup bývalej juhoslovanskej republiky do EÚ v júli 2013.
Zdroj: TASR, 6. 12. 2012

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.