Ekumenický adventný koncert v Beluši

Ekumenický adventný koncert v Beluši

Pod názvom „V nebi vás uvidím“ sa v 1. adventnú nedeľu 2. 12. 2012 popoludní v historickom renesančnom kostole RKC v Beluši pri Púchove konal adventný koncert pri príležitosti 25. výročia Chrámového zboru apoštola Pavla v Brezne a uvedenia nového CD.
Okrem jubilujúceho spevokolu s dirigentom MUDr. Jánom Zacharom, ktorý založil rodák z neďalekého Záriečia Juraj Boško – dlhoročný kantor a učiteľ v CZ ECAV Brezno, sa početnému zhromaždeniu predstavil aj evanjelický spevokol z Hranovnice a sólisti zo Štátnej opery v Banskej Bystrici. Podujatie bolo zorganizované vďaka vedeniu Považských cementární Ladce pod záštitou jej generálneho riaditeľa Ing. Antona Barcíka.

História tohto kostola s nedávno obnovenými unikátnymi freskami z roku 1631 pripomína kus histórie evanjelickej cirkvi v tejto najväčšej obci Považia. Kostol bol postavený v roku 1560 spolu s lýcejným evanjelickým gymnáziom. Najstarší dokument kostola pochádza z roku 1611, keď tu uskutočnil kanonickú vizitáciu krátko po Žilinskej synode prvý superintendent Eliáš Láni z neďalekej Bytče. Prekvitajúci zbor aj so slávnou školou však boli v roku 1673 rekatolizáciou zlikvidované.

Od tejto smutnej doby sa nestalo, že by evanjelický duchovný stál pred oltárom tohto kostola. Stalo sa tak až v 1. adventnú nedeľu 2012, teda po 339 rokoch, vďaka adventnému koncertu, na ktorom sa okrem brata diakona Ľubomíra Marcinu, ktorý uviedol nové CD, zúčastnili aj ďalší evanjelickí duchovní, veriaci z CZ ECAV Považská Bystrica, Košeca, ako aj personál a obyvatelia zo SED Košeca.

Galéria k článku

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.