110. posviacky výročie chrámu v Bielom Blate

110. posviacky výročie chrámu v Bielom Blate

V cirkevnom zbore v Bielom Blate si za účasti desiatich duchovných pastierov pripomenuli 110. výročie posviacky Ev a. v. chrámu Božieho. Kázňou a spomienkou na svoje pôsobenie v Bielom Blate sa veriacim prihovoril Juraj Šefčík.
Lizika, čiže dnes už Biele Blato, bolo založená v roku 1883. Hneď po príchode do novej osady si osadníci vytvorili filiálnu cirkev, ktorá patrila k Slovenskej ev. aradáčskej matkocirkvi. Roku 1895 prichádza do osady farár Ján Štebra z Modry Kráľovej, ktorému sa pripisuje veľká zásluha pri výstavbe evanjelického kostola v roku 1902 a fary v roku 1903. Nasledovali ďalší farári : Martin Droba, Juraj Kerďo, Pavol Čapeľa, Ondrej Očenáš, Ján Makan, Juraj Šefčík, Ondrej Marčok, Vladimír Grňa, Mária Popićová a kaplán Branislav Kulík.

Na predpoludňajších službách Božích okrem domáceho kaplána Branislava Kulíka sa prihovoril i senior Banátskeho seniorátu Pavel Sklenár a niekdajší bieloblatský farár, v súčasnosti senior Myjavského seniorátu na Slovensku Juraj Šefčík. V chráme Božom odhalili i pamätnú tabuľu s menami všetkých doterajších bieloblatských farárov.

K jubileu Bieloblatčanom zablahoželal veľvyslanec SR v Belehrade J.E. Ján Varšo. Na oslavách sa krásnym spevom predstavil domáci cirkevný spevokol ako i spevokol z Aradáča.

Galéria k článku

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.