Zomrel evanjelický farár v. v., brat Ivan Tóth

Zomrel evanjelický farár v. v., brat Ivan Tóth

V piatok 17. septembra 2021 zomrel vo veku 94 rokov evanjelický farár a vysokoškolský pedagóg ThDr. Ivan TÓTH.
V nádeji vzkriesenia sa s ním rozlúčime v utorok 21. septembra 2021 o 14:00 hod v slovenskom evanjelickom kostole v Modre.

Ivan Tóth sa narodil 6. novembra 1926 v Trlinku na úbočí Malých Karpát medzi Pezinkom a Modrou. Detstvo prežil so staršími sestrami Zuzanou a Máriou, ako aj o dva roky mladším bratom Pavlom. Po maturite začal študovať prírodovedeckú fakultu v Bratislave. Neskôr sa rozhodol pre štúdium Evanjelickej bohosloveckej fakulty v Bratislave, ktoré úspešne ukončil a 5. októbra 1952 ho v Trnave ordinoval generálny biskup Ján Chabada. Povolávací rozkaz na vojenskú službu dostal do Bíliny v západných Čechách. Bol to technický prápor. Na ideologických školeniach prejavoval svoje názory a keď boli pokusy znevažovať vieru, či biblické postavy, otvorene a horlivo ich bránil. Išiel aj do uhoľných baní v Litvínove, kde aj ochorel, ale keďže nemal vysoké horúčky, tak pokračoval v dolovaní uhlia. Počas prác v PTP tak prešiel viacerými profesiami od pomocného murára po baníka.
V roku 1954 po skončení PTP išiel za kaplána do Tisovca. Bol tam do 31. augusta 1955 a to obdobie považuje za jedno z najšťastnejších, prišla za ním aj manželka. Potom bol preložený do Popradu. Vzdal sa kaplánskej služby a rok aj pol pracoval na pozemných stavbách ako pomocný účtovník.
Potom bol farárom v Mengusovciach. V roku 1971 požiadal o preloženie na iné miesto. V Modre Kráľovej pôsobil do 31. decembra 1996. Generálny biskup ho ale ešte v septembri 1987 požiadal prednášať na bohosloveckej fakulte v Bratislave. Na katedre praktickej teológie pôsobil 13 rokov ešte aj ako dôchodca do 75. roku života.

Predsedníctvo ECAV ďakuje Pánu Bohu za to, že evanjelická verejnosť mohla mať v osobe brata Tótha výnimočného služobníka a vyprosuje pre celú pozostalú rodinu útechu od nebeského Otca.

V kostole bude kondolenčná kniha, do ktorej môžete napísať kondolenčné prianie, svoju spomienku, alebo povzbudenie pre rodinu. V prípade, že sa rozlúčky s bratom farárom nemôžete zúčastniť, môžete poslať kondolenčné prianie na adresu: oslik.jan@gmail.com, aby sme ho mohli vložiť do kondolenčnej knihy.
Tých, ktorí sa s bratom farárom prídu rozlúčiť, prosíme, aby namiesto kvetov zvážili milodar pre modranský cirkevný zbor.
Ďakujeme. (Ján Oslík)Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.