Znovuotvorenie obnoveného vojenského cintorína Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši

Znovuotvorenie obnoveného vojenského cintorína Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši

Vojenský cintorín na Háji Nicovô v Liptovskom Mikuláši je miestom odpočinku 1370 vojakov 1. Československého armádneho zboru. Toto pietne miesto na kóte 748 mesto zrekonštruovalo práve v roku šesťdesiateho výročia prvého sprístupnenia areálu verejnosti.

Znovuotvorenie obnoveného vojenského cintorína Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši sa konalo 27. augusta 2021. Napriek nepriazni počasia, ktoré vládlo celému dňu sa znovuotvorenie vojenského cintorína nieslo v slávnostnom duchu.
Vedenie mesta Liptovský Mikuláš bolo zastúpené primátorom Jánom Blcháčom. Vzdať úctu všetkým hrdinom prišli aj zástupcovia rezortu obrany, minister obrany Jaroslav Naď a náčelník GŠ SR generál Daniel Zmeko, poslanci NR SR Peter Pellegrini a Denisa Saková, priami účastníci protifašistického odboja, genmjr. v.v. Ján Iľanovský a ďalší významní hostia a predstavitelia verejného života. Na slávnosti nechýbali ani najvyšší predstavitelia duchovej služby Ozbrojených síl SR: ordinár OS a SZ SR mons. František Rábek a generálny duchovný EPS OS a OZ SR plk. Viktor Sabo.
Počas slávnostného sprístupnenia obnoveného cintorína sa tak stretli mnohé delegácie, medzi ktorými nechýbali predstavitelia AOS vedení rektorom doc. Jozefom Putterom i dekan vojenskej farnosti AOS kpt. Tomáš Huďa.
Záverom osláv bol vykonaný akt požehnania cintorína a zosnulých, ktorý vykonal vojenský ordinár biskup František Rábek a plk. Viktor Sabo, generálny duchovný OS a OZ SR.


So zármutkom v srdci a žiaľom na duši sme na Ústredí ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR prijali smutnú správu o tom, že v úctyhodnom veku 99 rokov odišiel od nás genmjr. v.v. Ján Iľanovský. Toto cestou vyslovujeme pozostalej rodine hlbokú a úprimnú sústrasť so želaním, nech spomienka na jeho statočnosť a hrdinstvo v boji za slobodu vlasti zmierni Váš bôľ a Váš žiaľ.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.