Spomíname na vzácnych evanjelikov: Uram Rehor-Podtatranský

Spomíname na vzácnych evanjelikov: Uram Rehor-Podtatranský

Pred 175 rokmi sa narodil SPISOVATEĽ, PUBLICISTA a UČITEĽ Uram Rehor - Podtatranský. Narodil sa 12. marca 1846 v Liptovskom Sv. Mikuláši a zomrel 8. septembra 1924 v Košiciach.
Jeho otec Ján, kožušnícky majster a matka Terézia, ho dali pokrstiť vrbicko-svätomikulášskemu farárovi, ktorým bol Michal Miloslav Hodža.
Detstvo nemal ľahké, pretože otec umrel, keď mal malý Gregor len osem rokov.
V rokoch 1859 – 67 študoval na ev. lýceu v Banskej Štiavnici, v roku 1868 na lekárskej fakulte univerzity vo Viedni (nedokončil), 1872 zložil skúšky na učiteľskej prípravke v Kláštore pod Znievom. Od r. 1867 pôsobil ako učiteľ v Liptovskom Mikuláši, 1912 penzionovaný, od roku 1920 žil v Košiciach. 
Popri svojich aktivitách sa stal aj predsedom meštianskeho kasína, správcom, režisérom, hercom a kronikárom divadla, funkcionárom Priemyselnej banky, predsedom Vdovsko-sirotského ústavu učiteľského v Liptove, členom Matice Slovenskej, tajomníkom Tranoscia a je toho ešte oveľa viac.
Rehor Uram Podtatranský zomrel 8. septembra 1924 v Košiciach, kde prežil posledné štyri roky. Pochovaný je však v rodnom Liptovskom Mikuláši, kde na jeho pamiatku odhalili v roku 1946 pamätnú tabuľu a pomenovali dlhú ulicu.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.