Reflexia a Výzva k modlitbám

Reflexia a Výzva k modlitbám

Na Ústredí ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách Slovenskej republiky a ozbrojených zboroch Slovenskej republiky sme mimoriadne znepokojení a smutní z vývoja udalosti v Afganistane po odchode medzinárodných síl. Odchod spojeneckých vojsk sprevádzajú varovania, že krajina môže upadnúť ešte do väčšieho chaosu. Fundamentalistický Taliban získal vojenskú kontrolu nad krajinou a s ním je spojená hrozba návratu terorizmu a nárast imigračnej vlny utečencov.

Súčasná situácia v Afganistane je v istom slova zmysle paralelou fungovania štátu z doby pred nasadením spojeneckých vojsk do operácie Trvalá sloboda. V minulosti vláda Talibanu na základe a praktikách radikálneho islamu zaviedla právo šarijá: napríklad pre ženy a deti platili mnohé obmedzenia.

Pozícia afganských žien však bola v čase prítomnosti medzinárodných síl silnejšia a stabilnejšia ako kedykoľvek predtým – čo sa ukázalo aj v možnosti študovať na školách.

Na progresívnom smerovaní krajiny k slobode a demokracii sa podieľali aj slovenskí vojaci, v rámci ktorých tam boli aj naši duchovní. Naši vojaci boli nápomocní pri výcviku afganských ozbrojených zložiek a pri strážení objektov pre ochranu spojeneckých síl. Vďaka našim vojakom nasadeným do operácie ISAF bolo zmarených mnoho teroristických útokov. Slovenskí vojaci zneškodnili mnoho teroristov už v zárodku ich brutálnych úmyslov. Žiaľ, pri výkone svojej služby prišli traja vojaci o život. V roku 2013 pri streľbe zo strážnej veže v Kandaháre zahynul Daniel Kavuliak a pri bombovom útoku v Kábule Patrik Fraštia a Edmund Makovník.

Ústredie EPS dlhodobo vyvíjalo úsilie pomôcť miestnym obyvateľom a zabezpečilo pre nich viacero zásielok humanitárnych pomocí vrátane pomoci pri budovaní školy v Mazar-e-Šaríf. 

Úlohou nás, duchovných Ústredia, je predovšetkým duchovnou službou a pastoračnou starostlivosťou prispievať k integrite duchovného a fyzického stavu a potenciálu vojakov. Vieme o Pánovom príkaze milovať aj nepriateľa. Avšak brutalita, teror a násilie nielenže hanobia a znesväcujú  dôstojnosť človeka, dehonestujú jednotlivca, traumatizujú spoločnosť, ale najmä sa protivia Božej vôli a my ich preto tiež odsudzujeme. Každé zlo namierené proti vôli Božej a človeku je hriechom, a preto je potrebné ho odsúdiť, a následne páchateľov zla, neprávosti spravodlivo potrestať. Je to vôľa Božia a naše kresťanské presvedčenie.

Touto cestou Vás vyzývam k spoločným modlitbám za pokoj a mier, za ženy, deti a starcov, ktorí sú najcitlivejšou a najohrozenejšou skupinou obyvateľstva v každej vojne, konflikte a diktatúre. Modlite sa.....

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.