Pandémia, klimatická zmena a naše egá – ako s nimi bojovať?

Pandémia, klimatická zmena a naše egá – ako s nimi bojovať?

Momentálne je najhrozivejší COVID 19. Umiera naň v našej malej krajine sto ľudí denne. A všetci mohli ešte žiť... Netušíme, do akej miery bude s prebiehajúcou (paradoxne - počas pandémie s oveľa menšími impulzmi na jej prejavy) klimatickou zmenou pribúdať výskyt ďalších, zatiaľ nepoznaných ochorení v budúcnosti. Nie každý však klimatickú zmenu považuje za hrozbu. Nie každý považuje COVID 19 za životu nebezpečný. Zdá sa nám, no možno, že sa veľmi mýlime (v tom prípade prepáčte), že najväčší „egomaniaci“ obe spomínané nebezpečenstvá najviac podceňujú.  

Šľachtitelia hospodárskych zvierat i poľných plodín vedia, že proti nimi uskutočňovanej selekcii pôsobí v populáciách prírodný výber. Ten by si zrejme postupne dokázal poradiť aj s klimatickou zmenou a jej následkami. No mohlo by to znamenať, pri súčasnom počte obyvateľov Zeme, pre väčšinu nepredstaviteľný hlad a ďalšie zbytočné úmrtia obrovského množstva ľudí na nové- zatiaľ nepoznané choroby.

O tom, ako prírodný výber funguje, zrejme viete. Pokúsime sa ozrejmiť to len pre istotu. Z pohľadu prírodného výberu je dôležitým pojmom "fitness" (v tejto súvislosti len čiastočne korešponduje s aktuálne zavretými fitness centrami). Biológia definuje "fitness" ako schopnosť jedinca podieľať sa na tvorbe ďalšej generácie (nadanie odovzdať čo najväčšiemu počtu potomkov svoje gény). Ide o „individuálnu životnú a reprodukčnú silu“, ktorá je v danom prostredí najviac schopná sa manifestovať a realizovať.

Človek, stvorený Hospodinom, by sa od zvierat mal veľmi výrazne odlišovať. Hovorí o tom „najväčšie“ prikázanie evanjelií: „Milovať budeš blížneho ako seba samého“. A apoštol Pavel v liste Rímskym (13, 10) to završuje slovami: „Plnosťou zákona je teda láska.“  Priznajme si, že častokrát na toto prikázanie zabúdame a sme úplnou súčasťou princípov prírodného výberu. Naše egá nemilosrdne potláčajú túžobnú existenciu človečiny v nás. Snažíme sa mať vo všetkom pravdu, náš názor sa musí presadiť, chceme vždy zvíťaziť.  Čím na vyššom spoločenskom poste sme, tým viac to - zdá sa a bohužiaľ- zrejme až na vzácne výnimky,  platí.      

S hrôzou – aj sami na sebe zisťujeme, - že klimatická zmena je sťa by maličkosť oproti našej neschopnosti krotiť svoje egá. Škodí to na úrovni rodinnej, politickej a, žiaľ, i v cirkvi. Tohto skrytého – neskrytého nepriateľa, pokušiteľa, sa potrebujeme rýchlo zbaviť. Veď aj pomaly sa blížiaci pôstny čas začína neobyčajnou témou „Boj s pokušeniami“. Ešte je to síce ďaleko a my môžeme v tejto našej „lockdownovej karanténe“ mať pocit alebo žiť v domnienke: "Čo sa už len teraz môže stať? “. Všetci sú doma, nedá sa ani toľko kradnúť. Sú zatvorené krčmy, bary, hotely. Viacerí sme akosi viac pripútaní k domácnostiam a s ňou súvisiacich povinnosťami, žijeme s našimi milovanými. Ani niet času poriadne sa naživo pohádať, či niekomu vynadať.

Náš život sa oveľa viac presunul do „online“ sektoru. Virtuálny svet môže byť nebezpečný pre našu identitu, sociálne zdravie, informácie o bankovom účte. Máme radi pieseň Jara Filipa „Cez okno“. Ale aj tu pre človeka platí apoštolovo: 1 Kor 6,12 „Všetko je mi dovolené, ale nie všetko je mi prospešné. Všetko je mi dovolené, ale ja sa ničím nedám ovládnuť!“ V cirkvi sme sa začali „online“ sledovať. Pozeráme sa na seba a do seba. Slúžime sebe, aby naše spoločenstvá ako tak prežili. Veľkým pokušením pre cirkev môže byť aj ono mediálne pokušenie, že začneme milovať seba. Môžeme sa stať cirkvou, ktorá miluje svoje „lajky“, svoj počet zobrazených videí a svoj počet komentárov a zamyslení.

Známa aktivistka Greta Thunbergová chce žiť vo svete, kde sa bude aktívne bojovať proti klimatickým zmenám. V našich očiach túži po čistom svete, ktorý bude zachovaný pre ďalšie generácie. Zrejme nechce využiť svet pre svoj život, naplnenie svojho ega, víťazstvo nad niekým, ale zachovať svet pre život. Po čom túžia veriaci? Ako my sami vidíme cirkev a jej službu pre nás samých? Aké zápasy momentálne prežívame? Boj o prežitie, finančnú stabilitu, boj kto z koho? Boj o dôležitejšie a dôstojnejšie miesto pri stole Pánovom?

Pokušiteľ chcel vždy niečo Pánovi Ježišovi ponúknuť. Toto ti dám, keď premeníš, keď skočíš a pokloníš sa. Pán Ježiš si bol taký istý Božou láskou, že nepotreboval meniť. Ani diabol, ani žiaden človek mu nemohol dať to, čo mu dáva Otec Nebeský. Život, lásku, hodnotu, poznanie, svet, telo, čisté evanjelium. Pán Ježiš, takto ukotvený v láske Otca nebeského, nezostal skrytý. Bol na očiach. A dodnes je „online“ a dokonca „live“. Nielen čo sa týka Jeho slov a zvesti, ale aj Jeho služby.

Mení sa klíma, mení sa svet a žijeme časy, na ktoré nebudeme spomínať ako na tie najlepšie. Ale Božia láska k nám v Kristovi Ježišovi je tá istá. Vždy veľmi živá, aktuálna a intenzívna. A po takejto láske – k Nemu – aj k sebe navzájom – Boh veľmi túži. Hodnotou, ktorú ti dáva Boh v Ježišovej láske, môžeš obohatiť cirkev a svet službou kultúry Božieho kráľovstva. „Ako si mňa zamiloval Otec, tak som si zamiloval aj ja vás. Zostaňte v mojej láske!“  (Ján 15, 9)