Návšteva generálneho duchovného v Bosne a Hercegovine

Návšteva generálneho duchovného v Bosne a Hercegovine

Slovenská republika poskytla Bosne a Hercegovine materiálnu humanitárnu pomoc v hodnote takmer 36 tisíc eur a pomôže so zaškolením sociálnych pracovníčok v novom migračnom centre Lipa neďaleko mesta Bihač. Ide o prejav solidarity Slovenska pri podpore krajín, ktoré sú pod silným migračným tlakom. Symbolický šek v hodnote 35.722,76 eur odovzdal dňa 17. septembra 2021 v dočasnom migračnom centre Ušivak na okraji Sarajeva zástupcovi riaditeľa Služby pre cudzinecké otázky BaH Mirsadovi Buzarovi štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner a generálny duchovný Ústredia EPS OS a OZ SR plk. Viktor Sabo.

Humanitárna zásielka obsahujúca spacie vaky, karimatky, termosky, oblečenie, stany, hygienické balíčky, hračky a školské potreby, bola odoslaná v pondelok 20. septembra 2021 z Logistickej základne pre krízové situácie Ministerstva vnútra SR. Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR doplnilo zásielku o 300 kusov hygienických balíčkov v hodnote 2400,- eur.

Generálny duchovný plk. Sabo pri tej príležitosti navštívil Slovenských vojakov pôsobiacich v operácii EUFOR ALTHEA a vykonal ekumenickú bohoslužbu. Ekumenickú bohoslužbu pomohli odslúžiť vojenský duchovný rakúskeho kontingentu plukovník Martin Steiner (Military Dean of Estern Austria) a vojenský duchovný maďarského kontingentu podplukovník György Szabó (Military Defence Pastor).

Zúčastnili sa jej príslušníci slovenského kontingentu zo základne Veliteľstva EUFOR a NATO v Kempe BUTMIR spolu s vojakmi zo styčných a pozorovacích tímov, tzv. LOTov. Medzi účastníkmi boli aj príslušníci 52. výsadkového práporu z Trebišova, ktorí v súčasnej dobe nemalou mierou participujú na cvičení Quick Response 2021.

Spoločné rozhovory, ekumenická bohoslužba, ale najmä duchovné povzbudenie boli vzácnym momentom pre slovenských vojakov, najmä v čase prebiehajúceho vojenského cvičenia v priestore operácie EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine.

Plukovník Sabo v závere stretnutia vyzval vojakov nasledujúcimi slovami: „Bojujte dobrý boj viery a buďte si navzájom nápomocní“.


Galéria k článku

ÚSTREPS
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.