Na seniorálnom stretnutí muži premýšľali o svojej úlohe v svetle Písma svätého

V nedeľu 25. septembra 2022 sa o 15.00 h v evanjelickom kostole v Dolných Salibách uskutočnilo stretnutie mužov, ktoré usporiadal Bratislavský seniorát.

V úvode podujatia sme zaspievali chorál „Pán Boh je prítomný“ (Ev. spevník č. 237).
Olivér Nagy – zborový farár hostiteľského cirkevného zboru v Dolných Salibách, srdečne privítal účastníkov, medzi ktorými nechýbali Pavel Kollár – senior Bratislavského seniorátu (BAS) a Andrea Lukačovská – predsedníčka Vnútornomisijného výboru BAS.

Brat farár Nagy privítal aj vzácneho hosťa, Prof. ThDr. Juraja Bándyho – niekdajšieho dekana Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK, ktorý prijal pozvanie organizátorov prednášať na stretnutí.
Brat profesor zúčastneným poslúžil prednáškou na tému: Muži v svetle Písma svätého.

Poukázal na to, že žijeme vo svete, v ktorom sú muži (no nielen muži) zneistení názormi, že vraj
- muži sú nahraditeľní,
- neexistujú mužské a ženské úlohy, práce a povinnosti – je to len umelý konštrukt,
- manželstvo je dejinne podmienená kategória, ktorú teda je možné zmeniť alebo zrušiť.
Zdôraznil, že orientáciu nám treba hľadať a nachádzať v Biblii, lebo táto kniha je pre nás nielen prameňom viery, ale aj pravidlom života.

Po úvodnom nastolení problematiky sa profesor Bándy venoval 4 oblastiam:
  1. biblickým správam o stvorení človeka,
  2. úlohám, aké dáva mužom Desatoro Božích prikázaní a Šema Jisráél – izraelské vierovyznanie,
  3. na základe 128. žalmu hovoril o rodinnom šťastí,
  4. zamýšľal sa nad tým, aké pokyny nachádzame pre mužov v listoch apoštola Pavla a Petra.
Hoci prednášku pripravil univerzitný profesor a vynikajúci biblista, ktorý sa svojho času podieľal na preklade Písma svätého, jeho príspevok bol pripravený nie ako teoretické akademické pojednanie, ale ako živé hovorené slovo, v ktorom zaznelo viacero cenných podnetov pre praktický život. Poslucháči si prednášku so záujmom vypočuli. V jej závere Prof. Bándy povedal:
„Či chceme alebo nechceme, sme v našich rodinách pre svoje deti mužským vzorom. Snažme sa byť podľa rád Písma svätého nasledovaniahodnými a nie odstrašujúcimi príkladmi. Mužský vzor totiž potrebujú nielen chlapci, ale aj dievčatá. Šťastný je chlapec, ktorý má takého otca, ktorý mu môže byť vzorom v dospelosti. Šťastné je dievča, ktoré má takého otca, podľa ktorého si môže vybrať manžela.

Milí bratia, naša kresťanská viera nám dáva nielen rady a usmernenia, ako máme byť mužmi a ako máme byť bdelými uprostred nástrah dnešného sveta, ale dáva nám k tomu aj silu. Týmto zdrojom sily je láska a milosť nášho Pána Ježiša Krista. Z Kristovej lásky a milosti čerpajme silu a riaďme sa apoštolským povzbudením. „Bdejte, stojte vo viere zmužilí a silní! Všetko nech sa deje medzi vami v láske!“ (1Kor 16, 13).“

(Celý text prednášky prinášame TU: Muži v svetle Písma sv_Prof ThDr Juraj Bándy_Dolné Saliby_2022_9_25.docx Za jeho poskytnutie jeho autorovi Prof. ThDr. Jurajovi Bándymu ďakujeme)

Prednáška vyvolala živú diskusiu, ktorá – po zaspievaní piesne v maďarskom jazyku (keďže Dolné Saliby sú dvojrečovým cirkevným zborom) pokračovala v priestoroch ev. fary, kde bratia a sestry z domáceho cirkevného zboru s láskou pripravili pre účastníkov stretnutia občerstvenie. Nechýbala skvelá višňová šťava z produkcie zborového dozorcu dolnosalibského zboru Františka Pónyu.

Azda nikto z tých, ktorí v upršanom poslednom tohoročnom nedeľnom septembrovom popoludní merali cestu do Dolných Salíb, neľutoval. Za prípravu stretnutia patrí poďakovanie všetkým organizátorom, za prednášku bratovi Prof. ThDr. Jurajovi Bándymu  a za požehnanie a dar spoločenstva Pánovi cirkvi.

Andrea Lukačovská