Jubilejný 25. jarmok Diakonie v Prahe

Jubilejný 25. jarmok Diakonie  v Prahe

V utorok 14.9.2021 sa na Námestí Mieru v Prahe konal v poradí už 25. jarmok Diakonie Českobratskej cirkvi evanjelickej (ČCE). Jednotlivé diakonické strediská v desiatkach stánkov predstavili a ponúkali záujemcom na predaj ručne zhotovené výrobky klientov svojich zariadení. Nechýbali stánky s občerstvením. Z pódia sa prihovárali slovom i bohatým programom umelci, ale aj žiaci cirkevných škôl. Rovnako aj chrám sv. Ľudmily, dominanta námestia, ponúkal vo svojom majestátnom akustickom priestore návštevníkom jarmoku, ale aj turistom organové skladby. 

Diakonia ČCE vznikla (bola znovuoživená) v roku 1989 a dnes pôsobí na 279 miestach Českej republiky. Má viac ako 2000 zamestnancov, mnoho dobrovoľníkov, ktorí sa momentálne starajú v 153 zariadeniach o 4554 seniorov a 1642 ľudí so zdravotným, či mentálnym postihnutím. Je to druhá najväčšia neštátna organizácia zaoberajúca sa sociálnymi, zdravotnými, vzdelávacími, humanitnými a rozvojovými službami v rámci ČR. Má prvenstvo v rámci celej ČR v špecializovanom školstve.

Centrála Diakonie ČCE sídli vo svojej historickej budove v Prahe - Vinohradoch. Momentálnym riaditeľom je Ján Sobeslavský, ktorý je zároveň aj predsedom šesťčlennej Správnej rady Diakonie ČCE. Centrála zamestnáva 30 zamestnancov, ktorí riadia všetku diakonickú činnosť, ktorá je sústredená jedine pod jej vedením. Neexistujú teda zborové diakonie, ani diakonie druhu, ktoré cez neziskovky vlastnia cirkevní, či diakonickí činitelia. Treba podotknúť, že Českobratská cirkev evanjelická s jej Diakoniou pôsobí v krajine silne ateistickej a po odluke cirkvi od štátu. Počet českobratských evanjelikov nedosahuje po poslednom sčítaní ani 1/3 voči členom ECAV na Slovensku. Výsledky, ktoré však doposiaľ Diakonia ČCE dosiahla, mali by byť pre našu ECAV a Diakoniu povzbudzujúce a hodné príkladu nasledovania.              

Galéria k článku

Ľubomír Marcina
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.