Evanjelici si pripomenú 200. výročie narodenia autora slovenskej hymny Janka Matúšku

Evanjelici si pripomenú 200. výročie narodenia autora slovenskej hymny Janka Matúšku

V nedeľu 10.1.2021 sa uskutočnia slávnostné Služby Božie v cirkevnom zbore Bratislava Legionárska, v priamom prenose RTVS, o 10:00 na Dvojke. Kazateľom bude Ján Hroboň, biskup Západného dištriktu. 

Janko Matúška sa narodil 10. januára 1821 v Dolnom Kubíne. Bol študentom evanjelického lýcea v Bratislave.

Báseň Nad Tatrou sa blýska, s pôvodným názvom Ponad Tatrou blýska, vznikla počas osudných udalostí po odvolaní Ľudovíta Štúra z miesta zástupcu Katedry reči a literatúry československej v Prešporku, na Silvestra v roku 1843. Báseň napísal Janko Matúška na nápev ľudovej piesne Kopala studničku, pozerala do nej. Burcujúce slová básne prvýkrát spievali Štúrovi študenti v čase protestného odchodu z Prešporku do Levoče (5. a 6. marca 1844), neskôr sa stala najobľúbenejšou piesňou štúrovskej mládeže.

Slová hymny zapísal Viliam Paulíny do malého zápisníka pod pôvodným názvom "Prešporský Slowáci, budauci Lewočané". Jeho zápis je najstarším zachovaným rukopisom dnešnej hymny a uložený je v Martine. Podľa pracovníkov Archívu literatúry a umenia Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine "je možné, že Janko Matúška si slová piesne vôbec ani nezapísal, takže môžeme Paulínymu ďakovať, že tak urobil".

Prvá upravená strofa tejto básne sa od 12. decembra 1918 stala súčasťou československej štátnej hymny a dnes sú prvé dve upravené strofy slovenskou štátnou hymnou podľa zákona číslo 63/1993 Zbierky zákonov.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.