17. november v Nitre

V ECAV Nitra si veriaci pravidelne pripomínali odkaz Karola Kuzmányho položením venca k pamätnej tabuli, ktorá sa nachádza v Nitre na budove Domu Matice slovenskej, aktuálne aj budova pošty pri kruhovom objazde v časti Čermáň. Odkaz 17. novembra bol tak vždy spojený a prepojený chtiac-nechtiac i so 16. novembrom, keď sa narodil predovšetkým farár Evanjelickej cirkvi, ktorého 215. výročie narodenia pripadá na rok 2021.

Osobne si myslím, že jeho osobná sloboda tkvela predovšetkým v službe Bohu, a preto ako evanjelický farár našiel v Božom slove dostatok slobody a odvahy pre ňu a aj pre národné, literárne a spoločenské úsilie. Spasiteľ ho oslobodil od hriechov. Kuzmány cez túto pravdu a slobodu dokázal prinášať povzbudzujúce slová, motivujúce verše či praktické kroky služby cirkvi i vlasti, ktoré smerovali k láske, k milosti, k múdrosti, k vzdelanosti a k národnej hrdosti.

Báseň „Sláva šľachetným“ je zhudobnená v našom evanjelickom spevníku č. 564 a prináša veľmi dôležitú otázku i pre dnešnú spoločnosť.

„Kto za pravdu horí v svätej obeti, kto za ľudstva právo život posvätí,

kto nad krivdou biednych slzu vyroní: tomu moja pieseň slávou zazvoní.

Keď zahrmia delá, orol zaveje, za slobodu milú kto krv vyleje,

pred ohnivým drakom vlasť kto zacloní: tomu moja pieseň slávou zazvoní.“

Kto? Nominatív. To nie je len otázka pádu. Skutočná otázka Kuzmányho znie, kto je zárukou pravej slobody? Na jednej strane je to Kristus, ktorý človeka oslobodil od hriechov a dal mu vo svojom diele nádej života večného. Na druhej strane je to človek, ktorého Kristova láska povoláva ku službe slobody.

V roku 2021 si na Slovensku pripomíname 32 rokov od pádu režimu pod taktovkou komunistickej strany. Kto si pripomína tento pád, ktorý začal udalosťami zo 17. novembra 1989? Ľudia, ktorí sa zjednotili v láske, v nádeji, v túžbe za vlasťou a národom, ktorá bude mať hodnoty, ktoré ich budú presahovať.

Celá naša spoločnosť, a aj naša cirkev, opäť potrebuje počuť nielen „pieseň slávy“, ale potrebuje vyriešiť tú základnú otázku, „kto“ je ochotný nadchnúť sa a urobiť, čo je potrebné pre zmenu, po ktorej túžime.

Mnohé komentáre na sociálnych sieťach, blogy, politické debaty, hovoria o tom, čo treba robiť, a mnohí veľmi odborne a fundovane poukazujú aj na to, ako to treba urobiť. Ja mám 36 rokov a dôsledky 17. novembra si plne uvedomujem. Obdivujem však fotky a videá, kde na námestiach stáli mnohí ľudia, ktorí počas tých dní pred 32 rokmi mali vyriešenú „Kuzmányho otázku“. Nájdu sa aj v tomto čase tí, čo pochopia „nominatív“ pravej slobody v Kristovi? Budú mať odvahu slobody, ktorá vedie k službe?