Dokument o evanjelickej diakonii, 17.1.2020 o 14:20 na Dvojke

V nedeľu, 17. januára 2021 o 14.20 odvysiela :2 Dvojka dokumentárny film o službe núdznym: "Potrebujem tvoje ruky".

Genéza Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku. V evanjelickej cirkvi sa popri vnútromisijnej činnosti rozvíjala i práca evanjelickej diakonie, prostredníctvom ktorej sa spoznávali a uskutočňovali potreby núdznych. Evanjelická diakonia začala na Slovensko prenikať z Nemecka v 18. a 19.storočí. Neskôr bola v Bratislave založená diakonia ako organizovaná charitatívna činnosť, ktorá už od konca 18. storočia iniciovala vznik viacerých charitatívnych ústavov, medzi prvými to bol sirotinec pre chlapcov, potom sirotinec pre dievčatá, neskôr nemocnica a starobinec. Začiatkom 20. storočia nemecký cirkevný zbor postavil Materský diakonický domov s Evanjelickou nemocnicou na Palisádach v Bratislave. Medzitým sa vnútromisijná práca rozvíjala i v zboroch slovenskej národnosti, boli založené sirotince v Modre, Liptovskom Mikuláši, Levoči, chudobince a starobince v Trenčíne, Banskej Štiavnici, Myjave a dokonca detské jasle v Brezovej pod Bradlom. Charitatívna činnosť evanjelickej cirkvi bola násilne zastavená totalitným režimom roku 1948. Jej činnosť bola obnovená roku 1991 vznikom Evanjelickej diakonie ako účelového zariadenia, ktoré do dnešných dní realizovalo viacero projektov, medzi inými špeciálnu školu pre hluchoslepé deti v Červenici, Domov detí v Ľubietovej, Domov dôchodcov v Horných Salibách či náhradnú pestúnsku starostlivosť.