Zlodejka vďačnosti

Zlodejka vďačnosti

Spozorovali ste aj vy v uplynulých korona-týždňoch, koľko vecí považujeme v našom vyspelom svete za samozrejmosť? Ísť si nakúpiť do perfektne zásobených obchodov kedykoľvek sa nám to hodí, poslať deti do školy, cestovať bez obmedzení, chodiť na kávičku s priateľmi, stravovať sa počas pracovného týždňa v reštaurácii, využívať športoviská a zábavné centrá od výmyslu sveta... Áno, jednou z ľudských vlastností je, že dobré veci, ktoré máme, časom začneme pokladať za samozrejmosť – často až do chvíle, kým ich nestratíme.

A táto ľudská vlastnosť sa nevyhýba ani manželstvu. Po niekoľkých rokoch manželstva veľmi ľahko môžeme začať brať svojho manželského partnera ako samozrejmosť. Prestaneme byť nadšení z toho, že sa každé ráno budíme vedľa milovaného človeka, prestaneme sa tešiť z tohto blízkeho exkluzívneho vzťahu, prestaneme si všímať jeho či jej kvality aj množstvo vecí, ktoré robí pre nás a o ktoré sa už my nemusíme starať... No a začneme sa zameriavať viac na to, čo nerobí, čo by bolo treba zmeniť, čo nám vo vzťahu chýba... a takto veľmi nenápadne začíname prežívať aj vyjadrovať nespokojnosť – stále niečo chýba, mohlo by byť lepšie, vždy by sa dalo viac... a prestávame vyjadrovať vďačnosť za toho druhého, veď to, čo robí, je predsa samozrejmé...

Podľa mnohých odborníkov, ktorí skúmajú manželstvo, je vyjadrovanie vďačnosti jeden z najlepších spôsobov, ako udržať vysokú kvalitu manželstva. Ak je to tak, ako môžeme aj po rokoch manželstva prežívať vďačnosť voči svojmu partnerovi? Prestaňme považovať dobré veci za samozrejmosť! ... a pocit vďačnosti sa dostaví... No a potom sa rozhodnime pravidelne svoju vďačnosť vyjadrovať. Vyjadrovanie vďačnosti je veľmi mocný nástroj – je prínosom pre toho, komu je určené rovnako ako pre toho, kto ho dáva.

Ak chcete prebudiť driemajúcu vďačnosť za svojho manželského partnera. Napíšte desať vlastností,  ktoré si na svojom partnerovi vážite a za ktoré ho obdivujete. Pri každej z nich si spomeňte na jednu situáciu, kedy sa táto jeho vlastnosť prejavila a povedzte sami sebe: „To je skvelé, že môžem s týmto človekom zdieľať svoj život“. No a potom si nájdite čas, kedy to svojmu manželskému partnerovi vyjadríte. Majte tento zoznam po ruke a z času na čas si pripomínajte, čo si na svojom partnerovi ceníte a vyživujte tak vďačnosť za svojho manželského partnera.

Nedovoľte samozrejmosti, aby z vášho vzťahu ukradla vďačnosť!

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.