„TVOJ ŠIMON“

„TVOJ ŠIMON“

„Keď ho odvádzali, chytili istého Šimona z Cyrény, ktorý sa vracal z poľa, a položili naňho kríž, aby ho niesol za Ježišom.“ Luk.23,26

„Keď vychádzali, stretli človeka z Kyrény, menom Šimon; toho prinútili vziať Jeho kríž.“ Mat.27,32

Pomaly sa blížime ku miestu s názvom Golgota. Bolo to miesto za bránami Jeruzalema, ktoré slúžilo ako popravisko. Je to miesto, kam by mnohí z nás radšej nešli, ale musíme tam ísť. Kvôli NEMU ale aj kvôli sebe. Potrebujeme prežiť a precítiť to utrpenie, ktoré sa tam odohrávalo kvôli nám.

Utrpenie  je súčasťou života, ale ako nám ukázal Ježiš, môže priniesť do našich životov veľké ovocie, ak pochopíme hodnotu výkupného utrpenia, ktoré za nás niesol Pán Ježiš a nepodľahneme zúfalstvu. Veď možno mnohí práve teraz prežívame v živote chvíle a situácie, ktoré sa nás snažia tlačiť do zúfalstva a vytvárajú nám v mysli obraz beznádeje a neriešiteľných situácii. Myslím, že to všetci poznáme. 

Poďme dnes spolu s Pánom Ježišom tou cestou na Golgotu. Práve bol zbičovaný, zosmiešnený, stratil veľa krvi a musel si niesť kríž (priečne rameno kríža, nie celý) na popravisko. Aby Ježiš splnil Otcovu vôľu a zomrel za kríži za všetky naše hriechy, najprv sa tam musel dostať. Bol ale tak zoslabnutý, že nevládal. Tu vstupuje na scénu Šimon z Kyrény.

Ten nám pripomína, že aj v najtemnejších chvíľach nášho života sa o Boh postará. Určite sme túto frázu už počuli, ale veríme týmto slovám? „Aj v najtemnejších chvíľach nášho života má Boh všetko pevne pod kontrolou!“

Pri tomto premýšľaní neprehliadnime úlohu muža, ktorý bol náhodou v správny čas na správnom mieste. Možno z jeho pohľadu v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Každopádne sa nachádzal presne tam, kde mal byť, keď Ježiš kráčal na Golgotu aby zomrel na naše hriechy a pomohol Mu niesť kríž.

Máme problém niesť svoj kríž? S úplnou istotou verím, že Pán nám pomôžeNikdy nám nedá kríže, ktoré by nás zlomili a zničili. Viem, že niekedy si to myslíme, hlavne keď nás okolnosti pritlačia a vtedy možno zabúdame  prosiť o pomoc. Apoštol Pavol k tomu píše: „Skúška, ktorá na vás doľahla, je len ľudská. Boh je však verný. On nedopustí, aby ste boli skúšaní nad svoje sily, ale so skúškou dá aj východisko, aby ste ju vládali zniesť.“ 1Kor.10,13

Pomoc a vyslobodenie môže prísť vo forme milosti, alebo od „Šimona z Kyrény“zdravotnej sestry v nemocnici, kňaza či farára, dobrého priateľa, človeka, ktorého stretneme na ulici. Takíto pomocníci prichádzajú veľmi rôzne a často vtedy, keď ich najmenej čakáme, keď prepadáme zúfalstvu alebo nevládzeme ďalej. Hľadajme „svojho Šimona“. AK tu ešte nie je, modlime sa, aby prišiel. ON príde!!!

SKÚSTE IDENTIFIKOVAŤ 2 NAJVÄČŠIE ZDROJE SVOJHO STRESU V NAŠOM ŽIVOTE. MÔŽE NÁM NIEKTO POMÔCŤ? Možno máme priateľa, ktorý vie poradiť, alebo nám prakticky pomôže. Možno príde niekto, aby nás vypočul alebo ponúkne rameno, na ktorom sa môžeme vyplakať. AK SI MOMENTÁLNE NA NIKOHO NEDOKÁŽEME SPOMENÚŤ, PROSME DUCHA SVÄTÉHO, ABY NÁM V SRDCI ČI MYSLÍ NIEKOHO PRIPOMENUL. A NEZABÚDAJME, ŽE MOŽNO CHCE BYŤ „NAŠIM ŠIMONOM“ PRIAMO PÁN JEŽIŠ. A UROBÍ TO VEĽMI RÁD A VŽDY OCHOTNE!

Pane, prosím, daj mi pomoc, ktorú potrebujem, aby som zvládol svoje problémy. Svoje ruky vystieram k Tebe. Amen

Čítajme s modlitbou Ev. Matúša 27,20-33; List Rímskym 5,1-5

S úctou a modlitbou za vás Stano K.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.