ROZPTÝLENIE

ROZPTÝLENIE

„Len v Bohu sa moja duša upokojí, lebo od neho je moja spása. Len on je moja skala, moja spása a moja pevnosť. Nebudem príliš otrasený.“ Žalm 62, 2-3

„Odpoj sa od rozptýlení. Ak si nedáš pauzu od sveta okolo seba, stiahne ťa.“ Erwin McManus

Ako by sme zadefinovali slovo „pokoj“? Jednou z definícií je „byť bez úzkostí alebo rušenia“. V životoch, ktoré žijeme, je jednoduché nájsť veci, ktoré rušia náš odpočinok a spôsobujú nám úzkosť. Môžu byť príjemnými, môžu nám dávať pocit, že nás občerstvujú a naplňujú, ale v skutočnosti nás oddeľujú od ozajstného odpočinku a „vyciciavajú“ nám vnútornú silu.

Mnohí z nás hovoria o rôznych spôsoboch odpojenia sa v našom „extra zapojenom“ svete. Je množstvo kníh, článkov, podcastov či návodov, ktoré nám ponúkajú „tri“ kroky, aby sme neboli ochromení vecami, ktoré strhávajú našu pozornosť. Ale nie každý je rozptyľovaný rovnakými vecami. To, čo rozptyľuje jednu osobu, nie je žiadnym trápením pre ďalšiu.

Aby sme sa odvrátili od rozptýlenia v našich životoch, musíme zvážiť niekoľko vecí. Za prvé, musíme vedieť, čo nás rozptyľuje. Veci, ktoré nás odtrhávajú od toho dôležitého, pretože sú buď naliehavé, alebo sú len tak milo zábavné. Za druhé, musíme byť ochotní upraviť si naše programy tak, aby sa najdôležitejší ľudia v našom živote necítili byť rozptýlením. Nech je to čokoľvek, čo nám kradne pokoj a odpočinok, musíme si stanoviť určité limity. Po prečítaní tejto vety pravdepodobne každý z nás presne vie, o čo ide. Namiesto toho, aby sme sa nechali rozptýliť od odpočinku a od najdôležitejších ľudí v našom živote, možno by sme mali radšej...

-          neotvoriť svoj počítač kvôli práci, kým sú naše deti ešte hore

-          rozhodnúť sa zamerať na dobro namiesto toho, aby nás rozptyľovali svetské starosti

-          nastaviť si špecifický vyzváňací tón pre členov našej rodiny a ostatné nechať odísť do hlasovej schránky

-          rozhodnúť sa nepozerať na televíziu až do víkendu

-          zrušiť naše plány do budúcnosti, aby sme mohli žiť v súčasnosti

-          nastaviť si časové limity pre určité webové stránky, aplikácie alebo videohry

-          doplň si svoje rozhodnutie..........

Ak je v našom živote ustavičná úzkosť a pocit duševnej nepohody, musíme obmedziť alebo dokonca odstrániť tie veci, ktoré spôsobujú, že sa takto cítime. Nebude to ľahké. Čokoľvek, čo stojí za to, vyžaduje prácu a obeť. Neprežime už zbytočne ani jeden deň s tým, že dovolíme rozptýleniam tohto sveta, aby nás držali preč od toho najlepšieho odpočinku, ktorý nám pripravil Boh.

Odpovedz si:

1.       Čo je najväčšia vec, ktorá ťa rozptyľuje od skutočného odpočinku?

2.       Aké kroky musíš dnes podniknúť, aby si vo svojom živote odstránil alebo obmedzil tieto rozptýlenia?

3.       Zapíš si každé zjavenie, ktoré ti Boh dá prostredníctvom dnešného čítania Biblie alebo stíšenia.

Čítajme a premýšľame s modlitbou nad týmito slovami Písma: 1. Jána 2,15-17

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.