Prajem pekný deň s Božou pomocou

Prajem pekný deň s Božou pomocou

Mmmhhh. Cítite to? Ten prvý dúšok, hneď z rána. Ako hovorí pani doktorka: „nepite kávu na lačno“. Káva je síce horká, pritom voňavá, s jedinečnou a znamenitou chuťou. "Presso, nesku, či turka"; tým všetkým sme si prešli, kým sme našli tú svoju obľúbenú šálku kávy.

Moje najlepšie rozhodnutie bolo, že nebudem piť kávu v „reštikách a na čerpačkách“. Za ušetrené peniaze som si kúpil kávovar. Držať v ruke tie zrná kávy, cítiť tú vôňu a tešiť sa na ten prvý dúšok, to je taký ranný zážitok. :)

Tomu všetkému však predchádza mletie. Kuchyňa sa rozozvučí ako v čakárni u zubára. Počuť všetky možné zvuky. Pišťanie, chrapčanie, mletie, hučanie. Len nech sa nezobudia deti, lebo je po chvíľke ranného pokoja!?

A práve drvenie zŕn zaznieva ku mne aj dnes ráno. Ale inak, nie s radosťou, ale s vôňou toho čo sa deje vo svete. Sme zomletí, zdrvení, rozorvaní na malé kúsky. V našich rodinách, spoločenstvách, v nemocniciach, v krajine, či vo svete. Cítim sa trápne, že, ja si tu vypisujem a niekto ťahá "24ku" totálne zdrvený pri lôžkach, alebo „zomletý“ údajmi na prístrojoch. 

Vtedy však pocítim tú vôňu! Tak ako v pomletých zrnách kávy cítiť chuť toho napokon lahodného nápoja! Tak aj v tomto všetkom. Predsa cítiť tú človečinu a tú Božiu milosť. Fotky lekárov a sestier, pacientov. Ľudí čo šijú rúška, tých čo zháňajú prostriedky, či dezinfikujú. Cítim tú chuť modliacich a prosiacich. Ako zdrvených hľadiac na kríž: „Pane Bože odvráť odo mňa tento kalich ak je možné, nie však ako ja chcem, ale ako Ty.“

Čo môžem i dnes ráno urobiť viac? Čo viac ako vyvýšiť Boha, aby sa diala Jeho vôľa. Odvráť tento kalich, ak je možné Pane!? Ale viem čo môžem. Môžem byť tou vôňou. Vôňou modlitby, prosby, nádeje, milosti Božej. Môžem byť možno práve dnes ráno, s každým ďalším dúškom života, tou človečinou, ktorá volá k Bohu a vidí blížneho. Iste sa aj dnes toho u nás doma veľa zomelie. Tak prosím nech ma obíde zlá nálada, či nechuť. Ale nech som vôňou a chuťou Kristovou. Áno i v kríži.

Evanjelium Marka 14,36
A hovoril: Abba, Otče, Tebe je všetko možné; odvráť odo mňa tento kalich; avšak nie, čo ja chcem, ale čo Ty.

2 Korinstským  2,15
Lebo sme vôňou Kristovou Bohu aj medzi tými, ktorí sú na ceste k spaseniu, aj medzi tými, ktorí sú na ceste do zahynutia.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.