Návrat k prvej láske 19.

Počas posledných rokov sa medzi nami akosi rozbujnela potreba vyjadrovať sa ku všetkému a všetkým.

Možno za to môže anonymita sociálnych sieti... Zabúdame, že na tej druhej strane je človek z mäsa a kostí, a obúvame sa do roly odborníkov, ktorí všetko vedia najlepšie. Už dávno nejde iba o slobodu vyjadriť svoj názor! Bohorovná nadutosť z nás robí necitlivých na vnímanie sveta ľudí, ktorí sú iní ako my.
Obzvlášť ťažko vnímam, keď sa takto správame aj v Cirkvi. Kritizujeme a hodnotíme, rozprávame o zlyhaniach toho druhého, o jeho zlozvykoch a chybách, o jeho kresťanstve - nekresťanstve. Možno Ťa k tomu vedie potreba vyhraniť sa proti hriechu. Možno si potrebuješ zadefinovať sám pre seba, čomu vlastne veríš, a aká by mala byť prax Tvojej viery. Možno sa porovnávaním a kritizovaním len ubezpečuješ, že Ty si v poriadku a máš lepší pocit zo seba. Milovaní, Cirkev je miesto omilostených hriešnikov. Pod krížom sa stretajú rôzni ľudia, a napriek tomu môžu tvoriť rodinu. Je to jediné miesto na svete, kde nemusíme zápasiť o svoje miesto, ani si ho nijako vydobýjať tým, žeby sme si navzájom porovnávali životy. Pod krížom sme všetci na "jednej lodi". Neexistuje lepší a horší kresťan! Pod krížom sme všetci hriešnici, ktorí prijali milosť. A Tvojou povinnosťou je mať milosť pre tých, ktorí si to z Tvojho pohľadu nezaslúžia! Tvojou úlohou nie je naprávať ľudí. (To robí Duch svätý.) Tvojou úlohou je milovať ich! Pripomeň si to, keď stretneš človeka, ktorý zmýšľa inak ako ty, inak žije, má iné zvyky, inak vidí svet. Pripomeň si, že hriech Tvojho brata nie je väčší ako Tvoj iba preto, že je ho vidieť, a ten Tvoj nie...
Návrat k prvej láske znamená návrat k milosti.
"nič nerobte z hašterivosti a márnej ctižiadosti, ale radšej v pokore iných pokladajte za hodnotnejších než seba" Filipským 2, 3
"Prečo vidíš bratovi v oku smietku, keď vo vlastnom oku nebadáš brvno?" Lukáš 6, 41
"Nesúďte a nebudete súdení; nepotupujte a nebudete potupení; odpúšťajte a bude aj vám odpustené." Lukáš 6, 37