NAPRIEK TOMU, ŽE JE TO NEMOŽNÉ

NAPRIEK TOMU, ŽE JE TO NEMOŽNÉ

„Proti nádeji v nádeji uveril, že sa stane otcom mnohých národov podľa slov: Také veľké bude tvoje potomstvo. Mal skoro sto rokov a videl svoje odumreté telo i odumreté materské lono Sáry, no predsa neoslabol vo viere.Rim. 4, 18-19

Myslím, že každý z nás poznáme situácie, kde jednoducho nevidíme východisko. Keď všetka naša ľudská snaha zlyhala. či už sme sa tam dostali okolnosťami, vlastnou hlúposťou a zlyhaním, alebo ľudským nešťastím. Pozrime sa spolu na postavu Abraháma.

V tomto verši nachádzame podstatu skutočnej viery. Boh práve sľúbil Abrahámovi, že bude mať syna, z ktorého povstanú mnohé národy. Je pozoruhodné, že ABRAHÁM SA NEZĽAKOL TOHTO ZASĽÚBENIA, HOCI UŽ DÁVNO NEBOL VO VEKU, KEDY BY MOHOL SPLODIŤ DETI. Namiesto toho, keď si vypočul Pánove slová, čítame, že videl svoje odumreté telo aj odumreté materinské lono Sáry, no „predsa neoslabol vo viere.“

Pre ľudské rozmýšľanie bolo nemožné, aby sa tento sľúb naplnil. No Abrahám sa takým niečím vôbec nezaoberal. Ani ho len nenapadlo rozmýšľať, ako Boh dodrží svoj sľub. Pravdou je, že ak Boh koná dielo, ktoré vzbudzuje vieru preskúšanú a lepšiu ako zlato, najprv odsúdi k záhube všetky ľudské zdroje. Zatvorí dvere všetkým ľudským úvahám a možnostiam vyslobodiť sa rozumovými prostriedkami.  

Viera, ktorá poteší Boha je narodená v momente umierania. Hovorím o umieraní všetkých ľudských možností, keď sa dostaneme až na miesto, kde sa ľudským plánom darí dobre a potom umrú.

Už sme sa dostali na takéto miesto umierania? Zdalo sa nám, že už nemáme žiadnu možnosť? Že všetko, čo sme podnikli, zlyhalo? Naše plány sa rozsypali? Že máme dojem, akoby bol Boh ticho a neprichádzala žiadna odpoveď na modlitby?

Nemusí sa nám to ani trochu páčiť, ale takto Boh robí svoje dielo. Jeho Duch práve robí všetko preto, aby sme prestali uvažovať o nemožnostiach, aby sme prestali vymýšľať svoju vlastnú cestu, ako sa dostať z danej situácie. Duch Svätý na nás práve teraz nalieha: „Prestať zháňať pomoc u ľudí. A tiež sa prestať sústreďovať na myšlienky o beznádejnosti tvojej situácie. Staviaš tým prekážky svojej viere.“

Áno, okolností a všetko okolo nás aj v nás môže kričať, že sa to nedá, že je to hlúposť. Budú pre nás rozhodujúce tieto hlasy alebo to, čo hovorí BOH? Na čom – na kom – je postavená naša viera. Tak sa nám stane.

Čítajme si s modlitbou a premýšľajme nad podstatou VIERY – Ev.Marka 9,14-29 a list Židom 11,6 (odporúčam celú kapitolu, lebo je o postoji viery)

S modlitbou za nás Stanislav Kocka

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.