Kravy

Kravy

Prísl. 12, 15 „Bláznovi sa vidí jeho cesta správnou, múdry však poslúcha radu.“

                 Najnovší model športového Fordu uháňal po dedinskej ceste a vynímal sa ako šperk uprostred zelených polí a lúk. Mladá vodička a jej priateľka spokojne vychutnávali pôžitok z jazdy i nádheru okolitej krajiny. Zrazu však zbystrili pozornosť. Z neprehľadnej zákruty sa pred nimi v obláčikoch prachu vynoril staručký, otlčený autiak, ktorého vodič mal evidentne problémy s riadením. Pneumatiky kvílivo zajačali a chuderka rachotina sa takmer dostala do protismeru. Už to vyzeralo na haváriu, ale ten „umelec“ predsa len na poslednú chvíľu vyrovnal a podarilo sa mu športiaku vyhnúť. Ohromená vodička už len počula tlmený výkrik „kravy!“  Obe dievčatá stuhli. Taký nevychovanec, my za to predsa nemôžeme! Rozhorčená pridala plyn, nablýskané auto poskočilo a prudko vyrazilo do onej neprehľadnej zákruty – práve doprostred stáda strakatých kráv, ktoré sa pomaly a nevzrušene presúvali cez cestu.

                Nestáva sa niečo podobné aj nám? Niekedy sa tak zúrivo hájime a sme schopní vyraziť do hnevlivého protiútoku ešte skôr, ako doznejú slová varovania alebo kritiky. Je to zásadná chyba, pretože sa tak ochudobňujeme o možnosť kontroly a strácame schopnosť prijímať rady, ktoré často nutne potrebujeme.

Múdry Šalamún vo svojej knihe Prísloví túto pravdu mnohokrát zdôrazňuje. Hovorí, že kto počúva rady, je múdry, zatiaľ čo človek, ktorý nenávidí rady a napomínania, je tupec. Znie to drsne, však, ale následky takejto tuposti sú omnoho drsnejšie.

                 Ako sme na tom my? CHCEME BYŤ ĽUĎMI, KTORÍ TRPEZLIVO A POSLUŠNE HĽADAJÚ MÚDROSŤ V BOŽOM SLOVE A RIADIA  SA JEHO RADAMI, ALEBO SLEPO A TVRDOHLAVO PRESADZUJEME SVOJU VÔĽU A VLASTNÉ NÁZORY?

                Odpoveď na túto otázku závisí z veľkej časti na tom, ako ĎALEKO SME POKROČILI NA CESTE ZA PÁNOM JEŽIŠOM. VEĎ BÁZEŇ A ÚCTA PRED NÍM JE NA POČIATKU SKUTOČNEJ MÚDROSTI.

Čítajme si s modlitbou 1. Kronická 16, 8-36; List Jakuba 3, 13-18

Pieseň na povzbudenie

https://www.youtube.com/watch?v=NDEkkcEgmco

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.