Keď prichádza strach

Keď prichádza strach

Žalm 46

Jeden francúzsky existencialista sa pokúsil vyjadriť posledné storočia jedným slovom, ktoré ich najvýstižnejšie charakterizuje:
17. storočie – matematika
18. storočie – prírodné vedy
19. storočie – biológia
20. storočie – strach

Skúsme popremýšľať, akým slovom by sme charakterizovali 21. storočie....

                Strach vzniká z pocitu, že nás môže zraniť niekto druhý alebo z vedomia našej vlastnej zraniteľnosti. Niekedy je strach racionálny, zakladá sa na skutočnom nebezpečenstve, ktorá nám hrozí, inokedy je iracionálny, založený len na pocitoch. Či už je náš strach iracionálny alebo nie, môže nami poriadne zamávať, podobne ako s tými, ktorých poznáme z Biblie, a tiež sa podobne ako oni správame.

Skrývame sa pred Bohom ako Adam a Eva (1Moj. 3, 8), klameme ako Abrahám (1Moj. 20, 2), robíme ústupky z nášho presvedčenia ako Áron (2Moj. 32, 1-6) alebo utekáme ako Jonáš (Jon.1,3)

Tu je niekoľko typov, ako strachu predchádzať:

1)      Pros Boha o silu. Ako Kresťania máme výsadu, že vždy  keď máme strach, môžeme volať k Bohu. A Boh nám na naše volanie odpovedá tým, že nás posilňuje a dodáva našej  duši silu (Žalm 138, 3)

2)      So svojim strachom sa zdôver priateľovi. Spoločenstvo nás posilňuje, nemusíme prechádzať  údolím strachu sami (2Kor. 7, 5-7)

3)      Dôveruj Bohu v každej situácii a za každú cenu. Keď sa dostaví strach, musíme trvať pevne na biblických pravdách, ktoré sme sa naučili a nosíme ich vo svojom srdci a žiť podľa nich (Žalm 56, 3-4)

4)      Pomáhaj druhým v podobných situáciách. Boh nás ochraňuje od všetkého nášho strachu nie preto, aby sme si Jeho dobrotu a starostlivosť schovávali pre seba, ale aby sme sa o ňu delili s tými, ktorí našu podporu a pomoc práve potrebujú (2Kor. 1, 4)

Strach je prirodzenou reakciou na problémy, ktoré nás prerastú, ale ROVNAKOU REAKCIOU NA STRACH BY MALA BYŤ NAŠA VIERA. AŽ BUDETE NAJBLIŽŠIE MAŤ NUTKANIE ZO STRACHU UTIECŤ, NAMIERTE SI TO PRIAMO DO BOŽEJ NÁRUČE. Jedine tam nájdete skutočné útočisko pred strachom.

Premýšľajme:
- Čoho sa najviac bojím?
- Nemal/a by som prehĺbiť (obnoviť) svoju dôveru v Boha?
- Ako môžem pomôcť niekomu, kto práve prechádza údolím strachu?

Pieseň na povzbudenie

https://www.youtube.com/watch?v=Khl1jw1c3Gg

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.