Božie zrkadlo

„Ale radca, ten Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene, Ten naučí vás všetkému a pripomenie vám všetko, čo som vám hovoril.“ TEXT: J 14; 26v

Každý z nás už čaká, kedy sa tento stav, táto situácia pominie. To je len prirodzené. Obmedzuje nás to, neboli sme na to zvyknutí. Predpokladám, že už teraz sa pripravujú otázky typu : „Čo dala a čo vzala táto situácia, tento stav?“

Celé dianie nás ako veriacich, tak neveriacich našla, zastihla nepripravených a ruka v ruke zneistených.

Jasne, neveriaci, či vlažní kresťania, pre nich je problém „osobnej slobody ako takej, nemôžu si užívať, navštevovať bary, krčmy, svetské koncerty, športové podujatia, ťažšie sa predávajú drogy, neobchoduje sa, nepodniká sa, nezarába sa. Z masmédií sa dozvedáme o domácom násilí, zo zahraničia prichádzajú správy o samovraždách, pretože jedinci nezvládajú situáciu, možno svoju osobnú, možno súčasnosť.

Avšak my si nastavme to Božie zrkadlo pre seba, nie pre brata či sestru vo viere, nie pre suseda, nie pre manžela/ku, kolegu atď.  Ako kresťanka a ako farárka priznávam, že som nebola pripravená na situáciu bdelosti. Mala som v hlave nápady, programy pre cirkevný zbor, tešila som sa na Dištriktuálny deň, ktorý sa mal uskutočniť v CZ Levice a podujatia v DNS. Mnohé príležitosti sa budú presúvať na neskoršie, verím, že nie na potom.... Teraz chápem, čo to znamená: „...bdejte, lebo neviete...“ Mať, byť pripravený na rôzne podujatia v našej cirkvi, je správne, ale Pán Boh nám vyučuje, že musíme byť lepšie pripravení. Síce kážeme o pripravenosti na svoj odchod do večnosti, avšak ukazuje sa, že pripravenosť má mnoho foriem.

Božie zrkadlo ukázalo, že ani cirkevný zbor, ani cirkev, sme neboli pripravení, ba úprimne, zmáhala nás neistota. Ľudia hľadali zabezpečenie, nadmerné nákupy, vyberanie si peňažných obnosov z peňažných inštitúcii.

Vyznávam svoju nepripravenosť a neistotu v prvých dňoch. Ticho v modlitebni. Zatvorená modlitebňa. Tešili sme sa s konfirmandmi, že budeme čítať Pašie. Nič. Smutno. No tam, kde som ja mdlá, smutná, plačúca, radca, ten Duch Svätý pracuje v nás, vo mne. Ešte síce o tom netuším, no deje sa tak. A tak IT technika slúži, môžeme si pozerať niektoré veľmi hodnotné SB, príhovory, čítať na www.ecav.sk stránke  informácie, povzbudenia, zamyslenia, za ktoré vrúcne ďakujem.

Božie zrkadlo mi ukázalo, že fňukať  nepomôže. Okrem toho, že kázne a rôzny materiál rozmnožujem, doručujem nielen cirkevníkom, ale aj známym v mojom prostredí – skôr tým vlažným alebo neveriacim, každý večer od 20:00 s manželom a synom máme modlitebnú chvíľku, čo predtým nebolo samozrejmé (niekedy z pracovných dôvodov)  .

My, duchovenstvo, nemáme svoje pravidelné porady, ale mne Pán Boh dal také milé spoločenstvo so sestrou farárkou z reformovanej cirkvi a bratom farárom z rím.-kat cirkvi, keď pripravujeme- nazvem to ekumenické náboženské vysielanie cez dedinský rozhlas v každej obci  (4x za nedeľu). Mám radosť, že hlas zvonov, organu a nahrávky spevokolu z CZ Brezno a Bratislava /tie mám/ znejú našimi malými dedinkami z CD. Takže uskutočňujú sa ekumenické služby Božie a krátka ekumenická pastorálka, porada.

Áno, Svätý Duch vždy, nie len na svätodušné sviatky, pracuje v nás, s nami, nad nami. A tentokrát sa akosi poponáhľal. Nuž jubilujme, oslavujme nášho Pána.