Účel pred popularitou

Utorok 30.8.2022
G 1,10

Volím si účel pred popularitou

Je tak nejako až zapísané v našej pokrivenej povahe, že sa túžime zapáčiť ľuďom, túžime byť populárni, počuť pochvalné slová, potľapkávanie po pleci či dostať množstvo laikov, že kvôli tomu neraz ohýbame pravdu, nie sme čestní, naopak víťazí pokrytectvo a dvojtvárnosť. Možno preto sa Božie slovo mnohým nečíta príjemne, pretože jeho slová usvedčujú a odhaľujú, znejú nepríjemne pre naše ego a narúšajú našu „bohorovnosť“.
Sami vieme, aké ťažké je komunikovať niektoré tvrdé pravdy a slová tejto generácii „snehových vločiek“, keď sú deti schopné sa zosypať pri prvej vážnej kritike, kde neznesú slová o hriechu a zle v ich srdci, hneď upadajú do depresie, potrebujú psychológov...... Kde človek potrebuje byť pomaly diplomat, obratný rečník a slovný virtuóz, len aby sa nedotkol „duše dieťaťa“ a nespôsobil traumu. Šialený svet. Tak potom nechávame radšej deti v lži, polopravdách a otroctve emócií. Apoštol Pavol sa s týmto veľmi nehral. Jasne povedal Galatským: „Veď či prehováram ľudí alebo Boha? Alebo či sa snažím ľuďom ľúbiť? Ak by som sa ešte (chcel) ľúbiť ľuďom, nebol by som služobníkom Kristovým.“ Skúsme len ďalej čítať list Galatským a vidíme, že Pavlove slová vôbec nie sú diplomatické, zato veľmi priame, ostré, ale pravdivé a konfrontujúce. A presne toto človeka dokáže zastaviť, prinútiť premýšľať nad sebou a hľadať odpovede a slobodu na správnom mieste – v Pánovi Ježišovi Kristovi.
My máme pred sebou rozmaznané, egoistické a do seba zahľadené generácie, ktoré pokladajú za pravdu to, čo práve letí a veria tomu, čo cítia a prežívajú ako emóciu – všetko postavené na vode a labilite. Našou úlohou a zodpovednosťou je ale komunikovať Božiu pravdu, ktorá sa dotýka srdca aj svedomia, ktorá konfrontuje ale má moc uzdraviť, dať nové hodnoty, ktorá pomenuje zlo a hriechu ale ukáže cestu, ako z tohto otroctva von do slobody.
„Boh všetkej milosti, ktorý vás v Kristovi Ježišovi povolal do svojej večnej slávy, vás po krátkom utrpení zdokonalí, utvrdí, upevní a postaví na pevný základ.  Jemu moc na veky vekov. Amen.“1Pt.5,10-11

Prečítajme si svedectvo na povzbudenie: S manželkou sme boli v tom čase manželmi deväť rokov. Niektoré roky boli dobré, väčšinou však zlé. Väčšinou moju chybou. Nevybral som si žiť svoj život ako kresťan, nieto ako pastor. Ale bol som tam, 6 mesiacov som nasledoval Krista s neodolateľným nutkaním vstúpiť do služby v cirkvi. V tom okamihu moja viera výrazne zlepšila moje manželstvo, ale mal som tajomstvo — také, o ktorom som si myslel, že by mohlo byť veľmi nepopulárne pre moju manželku a možno aj pre môj kostol. Musel som jej povedať o aférkach. Moja myseľ chradla. Čo si o mne budú ľudia myslieť? Ako budem pracovať pre cirkev? Kresťania ma budú nenávidieť. Ona ma bude nenávidieť. Ale vo svojej dobrote mi Boh pomohol vidieť, že moje tajomstvo bolo jediným skutočným strelivom nepriateľa proti mne. Zabi tajomstvo; odzbrojíš nepriateľa. Povedal som jej teda svoje tajomstvo.
Nemôžem povedať, že to bolo jednoduché. To nebolo. Nemusím ti tvrdiť, že to stálo za to. Tento mesiac sme šťastne oslávili naše 15-ročné výročie a ja uzatváram svoj štvrtý rok pôsobenia ako pastor v Life. Church.
Možno máš nejaké tajomstvo. Nemusí to byť o tvojom hriechu. Možno máš tajný sen, za ktorým nejdeš, alebo ti možno niekto niečo urobil. V hĺbke duše sa bojíš, že to niekto zistí. Zažil som to. Nemusíš žiť s týmto strachom. Boh je väčší ako tvoje tajomstvo. Môže ti pomôcť zničiť tajomstvo, odzbrojiť nepriateľa a zasvätiť túto časť tvojho ja Jeho zámerom.
Možno si, rovnako ako ja, robíš starosti so zdanlivo nepopulárnym výberom. Môj pastor Craig Groeschel hovorí toto: „Žiť tak, aby si dostal schválenie od ľudí, ti bráni žiť pre Božie účely.“ Osobne ťa môžem ubezpečiť, že keď si zvolíš Jeho účel pred svojou obľúbenosťou, si v dobrých rukách. Vie, čo robí. Boh použil môj príbeh, aby slúžil nespočetnému množstvu párov ktoré bojovali s neverou. Chce použiť aj tvoj príbeh.“
Modlitba:  Duchu Svätý, daj mi odvahu vyjsť na svetlo s pravdou. Pomôž mi zveriť môj život do Božích rúk naplnených účelom. Nech som použiteľný na Tvoju slávu všade, kam ma pošleš. Amen

Texty na čítanie a premýšľanie: Lk 8, 16-18

Pieseň do chvál:  https://www.youtube.com/watch?v=sQEC9_o17pw