Kristus víťazí, nepriateľ odchádza

Sobota 9.4.2022
Text: 1S 17, 52-53

Vplyv – má dnes cirkev v spoločnosti vplyv?

Pozrime sa na Dávida a majme stále na pamäti „mladého ryšavého chlapca, pekného vzhľadu“, tak ho videl Goliáš a pohrdol ním. Nevadí. Tento mladík mu o krátku chvíľu odťal hlavu.

Počas týchto večerov sme mohli sledovať Dávida a to, čo všetko predchádzalo jeho konfrontácii s Goliášom.

S biblického príbehu mi momentálne rezonuje Dávidovo vyjadrenie: „ja však idem proti tebe v mene Hospodina zástupov, Boha bojových šíkov Izraela, ktorého si hanobil.“  Ak by Dávid nešiel s týmto postojom, skúsenosťou a presvedčením, prehral by, nemal by odvahu sa voči Goliášovi postaviť.

Podstatné je, že svojho Boha – Hospodina poznal, vedel kto to je, bol osvedčený – verný v malom, pri ovečkách, keď ich pásol, strážil a bránil. V skrytosti sa formoval Muž podľa Božieho srdca.

Z nenápadného človeka, ktorý bol nájdený verným sa stal v krátkom okamihu človek vplyvu – a zrazu vôbec nezáležalo na veku či vojenských skúsenostiach. Vidíme, čo toto víťazstvo urobilo s izraelským vojskom: Muži Izraela a Júdu sa vzchopili a s bojovým krikom prenasledovali Filištíncov až po Gat a po brány Ekrónu. Pobití Filištínci ležali na ceste do Šaarajimu až po Gat a až po Ekrón. Keď Izraeliti prestali prenasledovať Filištíncov, vyplienili im tábor.“ 17, 52-53

Včera sme premýšľali nad víťazstvom Pána Ježiša na Golgote, nad porazením smrti a mocou evanjelia. Ja dnes pred modlitbami chcem práve o tom trochu premýšľať.

Čo je hlavnou úlohou a poslaním cirkvi? Samozrejme v prvom rade kázať Božie slovo, prisluhovať sviatosti. Ak by sme ale ostali tu (čo sa v mnohých našich zboroch žiaľ deje) tak taká cirkev stráca význam a hlavne stráca vplyv, prestáva byť soľou a svetlom – a čo Pán Ježiš povedal na adresu soli, ktorá nesolí? „vyhodiť, aby ju ľudia pošliapali.“ Hrozná predstava,

čo pre nás znamená niesť evanjelium?

Čo sa musí stať, aby to nami zatriaslo až do takej miery, že jednoducho nás nič nezastaví, a by sme ľuďom hovorili evanjelium, priblížili – vykreslili – im Ježiša Krista, ukrižovaného?

Sme ľudia vplyvu? Ľudia, ktorí majú súcitné, zlomené srdce pre tento svet? Pozrime sa na svoje ovocie a buďme k sebe úprimní a kritickí. Asi všetkých, na čele so mnou by to malo viesť do pokánia, do kolien, do pôstu, pred Božiu tvár. A do bázne pred Pánom, že sme už toľko času v živote premrhali na smeti, na nehodnotné veci a bolo nám jedno, že ľudia okolo nás idú do pekla, do večného zatratenia. Dovoľme, aby Boh nami zatriasol a prebudil nás prvých.

Cirkev dnes je žalostná. Musíme mať za vzor cirkev skutkov apoštolov. V pokoji si prečítajme knihu skutkov apoštolov kapitoly 2-5. A premýšľajme, ako žili učeníci, ako sa správali a na čo kládli dôraz.

Tu je link na audio skutky apoštolov, výborne narozprávané - https://www.youtube.com/watch?v=7-2WJWtf2CM&t=1446s

Vieme, čo to znamená postaviť sa v mene Ježiš a kázať evanjelium?

Zažili sme, ako boli ľudia usvedčení z hriechu, ako na spoločenstvo zostúpil Duch Svätý???

Vidíme v cirkvi, že Pán pridáva tých, ktorí sú zachránení?

Vidíme v našich spoločenstvách, že sme „jedno srdce a jedna duša?“

Drahý brat, sestra, polož si otázku: Som ale ochotný platiť cenu posvätenia? Oddelenia? Stojím mi Božia blízkosť za to?“  Boh nedáva svojho Ducha na špinavé veci, špinavé charaktery, špinavé pohnútky a zámery. Môžeme znieť zbožne, oblečení v luteráku a kážuc milión kázní bez ovocia. Ak nie som ochotný platiť cenu posvätenia, som len náboženský a bezduchý človek kážuci literu, ktorá zabíja. Ale my prosme o plnosť Ducha Svätého, o to, aby sme kráčali v Duchu a moci, aby sme boli svetlom a soľou. Ale to sa dá získať a nájsť len v komôrke, v oddelení, v túžbe - celým srdcom.

Pieseň na povzbudenie: https://www.youtube.com/watch?v=0_qAvTobP9M