Volá Ťa

Volá Ťa

Určite aj vám sa to už stalo: mama vás volá jesť a vy na to: o chvíľu. Alebo vám prikazuje upratať si izbu a vy poviete: dobre, pôjdem, ale ďalej sa hráte na mobile.

 Evanjelium podľa Marka 1,16-20 

Alebo vám otec povie: dones mi pílku alebo vynes kôš a vy sa tvárite, že nepočujete. Niekto vás jednoducho volá a vy nič je vám to známe? Musím povedať, že aj my dospelí to občas tak robíme.

Pán Ježiš bol Učiteľ a volal si k sebe žiakov. Voľakedy to fungovalo tak, že žiak si vyhliadol učiteľa, ktorý sa mu najviac pozdával a pri tom učiteľovi potom študoval. Ale Ježiš to robil opačne: On si vyberal tých, ktorí Ho budú počúvať a učiť sa pri Ňom.

Biblia hovorí, že vždy, keď Pán Ježiš niekoho zavolal za učeníka - bolo ich 12 - každý z nich Ho poslúchol, všetko nechal tak a nasledoval Ježiša. Nepočujeme od nikoho z nich: o chvíľu, Pane Ježiši, ešte si dokončím hru na mobile. Ani nehovoria: dobre, dobre, pôjdem - len aby sa Ho zbavili. Ježišovi učeníci sa netvária, že nepočujú. Ale všetko nechajú tak a idú za Ním.

Vieš čo si to vyžaduje? Poslušnosť a dôveru. Lebo ich život sa radikálne zmenil: najprv chytali ryby a teraz budú "loviť" ľudí. Budú rozprávať o Ježišovi všetkým, s ktorými sa stretnú. Pôjdu, kam ich Pán Ježiš pošle. Práve preto, že vtedy tí 12 Ježiša poslúchli, aj ty si dnes môžeš čítať Bibliu, modliť sa, pozerať si kresťanské príbehy, či spievať pesničky.

Vidíš, stačí, ak niekto poslúchne Pána Ježiša a hovorí o Ňom ľuďom okolo seba. Si to aj ty, kto Pána Ježiša nasleduje?

Modlitba: Pane Ježiši, Ty nás aj dnes voláš, aby sme Ti verili a poslúchali Ťa. Poznáš nás po mene a chceš, aby sme v rodine, medzi kamarátmi, známymi aj všade hovorili o Tebe, aký si úžasný a že si nás prišiel zachrániť. Pomôž aj mne, aby som bol Tvoj učeník a aby som Ťa poslúchal, keď ma zavoláš. Amen.

Pre najmladších: nakresli 13 postavičiek - jednou z nich budeš ty a tie zvyšné môžu byť akékoľvek: môžu to byť belosi, černosi, ľudia z Ázie, blonďáci aj tmaví, mladí aj starí... Lebo Pán Ježiš volá všetkých ľudí. Pripojíš potom kresbu do komentárov, aby sme sa aj my ostatní potešili? 

Pre starších: daj si na celý týždeň predsavzatie, že keď ťa mama alebo oco zavolajú, niekam pošlú, určia ti úlohu, že sa nebudeš vyhovárať, ani tváriť sa, že nepočuješ, ale poslúchneš ich na prvý krát. Asi to bude zo začiatku ťažké, ale ty si šikovný, šikovná, určite sa ti to podarí 

Pre najstarších: vyhľadaj si v Biblii mená učeníkov a skús sa ich naučiť naspamäť. Poradím ti - ich mená hľadaj niekde v tomto texte: Evanjelium podľa Matúša 8 kapitola až 11 kapitola. Niekde sú tam ukryté, tak pamätaj, že kto hľadá, ten nájde  A ak by si nakameroval, ako tých 12 mien vieš naspamäť, to by bolo super a môžeš to potom poslať do správy.

Všeobecné: vyhľadaj na internete, kde všade je už kresťanstvo rozšírené, kde kresťanov ešte prenasledujú a možno zistíš aj to, cez koho sa myšlienky Pána Ježiša dostali do jednotlivých končín zeme. Napr. u nás to boli Cyril a Metod, ktorí tu upevnili kresťanstvo. Lebo to všetko boli ľudia, ktorým Pán Ježiš povedal: poď za mnou a oni šli a potom ich vyslal do sveta a oni sa fakt stali rybármi ľudí (museli sa učiť cudzí jazyk, pochopiť kultúru, opustiť všetky istoty moderného sveta a to nebolo ľahké).

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.