To bol ale deň...

To bol ale deň...

to bol ale deň... Poznáte to? Sú dni, pri ktorých máme občas pocit, že nie a nie skončiť. Akoby nemali konca. Škola, krúžok, úlohy, učiť sa do školy... Zdá sa, že je jedno či sme mladší alebo starší, skúsenejší či menej skúsení, sú skrátka dni, pri ktorých máme toľko povinností, že už len na ne pomyslieť nám padne zaťažko. A ak je takýchto dní za sebou viac, je celkom prirodzené, že sme unavení. Múdry muž raz napísal, že kopec starostí v srdci dokáže človeka dokonca aj skľúčiť. Neznamená to, že sa premení na kľúč alebo sa ako kľúč pokrúti. Byť skľúčený znamená byť smutný, unavený, bez radosti. A skľúčiť nás pritom nemusia len naše povinnosti v škole, doma alebo aj v práci. Človeka môže skľúčiť aj trápenie v srdci. Pre nezhody so spolužiakom, pre zlý vzťah s kamarátom, pre poznámky od učiteľov, nepríjemnosti v rodine, pre nás starších v práci. A my vieme, že keď je človek takýto smutný a utrápený, ustarostený či ak chcete skľúčený dlhšiu dobu, môže to viesť aj k vážnym problémom. Existujú mnohé užitočné rady, ktoré dokážu takýmto veciam predchádzať. A jednu výbornú má pre nás dnes pripravenú aj Pán Boh. On totiž vie, že starosti, nech sú akékoľvek, môžu naše srdce trápiť. Pripomína nám však, že utrápené srdce môže potešiť a rozradostiť dobré slovo. Niekoho potešiť, povzbudiť, pochváliť dokáže naozaj urobiť veľké veci. Nie len pre samotné slová, ale pre ten pocit, že niekto vie o vašom trápení, o vašich starostiach, no zároveň vie a pozná aj to aké sú vaše silné stránky, čo všetko dokážete a zvládnete, akými ste v hĺbke srdca. A tým najdôležitejším, kto chce nášmu srdcu spôsobovať radosť pri každej našej starosti je Pán Ježiš. On neraz svojim učeníkom hovoril o tom, aby sa netrápili a neboli skľúčení pre veci tohto sveta. Veď On stojí pri nich vždy a za každých okolností. A dnes to ako svojim učeníkom pripomína aj nám.

Aktivity:
Mal si už niekedy skľúčené srdce? Ako si sa cítil? Čo ti vtedy pomohlo?
Skús dnes aspoň jedného človeka potešiť a povzbudiť dobrým slovom.
Keď Pán Ježiš kázal na vrchu ľuďom, povedal známe slová o ustarostenosti. Zapísané sú v Matúšovom evanjeliu v 6. kapitole od 25. – 34. verš. Pokús sa si ich vyhľadať a prečítať.
A aby sme si pripomenuli, že Pán Boh nás má rád, aj vtedy, keď je naše srdce utrápené a sme smutní, zaspievajme si spolu pesničku. Nájdete je ju na tomto odkaze: