Náš rozhovor s Ním je modlitba

Ahojte! Už ste sa dnes rozprávali so svojimi rodičmi? So svojimi súrodencami? So svojím najlepším kamarátom? Isto by to bol veľmi čudný deň, keby ste s nimi dnes neprehovorili. Potrebujeme sa s nimi rozprávať, pretože sú pre nás dôležití a nevieme si bez nich predstaviť svoj život.
Máme však ešte jednu dôležitú osobu v našom živote.... Teda ony sú tri, ale predsa jedno. No teda... Máme v živote ešte jednu veeeeľmi dôležitú osobu, s ktorou by sme sa mali rozprávať každý deň aj niekoľkokrát. Potrebujeme s touto osobou prebrať to, čo nás teší, aj to, po čom túžime, čo nás trápi aj bolí. Dokonca tejto osobe môžeme porozprávať aj to, čo by sme nikomu inému nepovedali. Už určite viete, že tou osobou je Pán Boh. A náš rozhovor s Ním je modlitba.
Počas nasledujúcich týždňov sa budeme rozprávať o jednej veľmi dôležitej a známej modlitbe - o Modlitbe Pánovej - Otče náš... Poznáte ju naspamäť? Ak áno, tak si ju teraz môžete povedať. Ak nie, postupne sa ju s nami naučíte. Skôr však, ako si ju rozoberieme, čo znamená to, čo v nej stále hovoríme, musíme si povedať, čo je to modlitba.
Modlitba je, keď sa ty rozprávaš s Bohom a keď tebe Boh odpovedá. Možno ti prídu na rozum niektoré základné otázky:
Kde sa môžem modliť? Odpoveď je: všade (áno, aj na záchode).
Kedy sa môžem modliť? Odpoveď je: vždy (áno, aj v autobuse cestou do školy)
Čo v modlitbe môžem Bohu povedať? Odpoveď je: všetko (áno, totálne všetko, aj to, čo by si nikdy nijakému človeku nepovedal)
Musím sa modliť? Odpoveď znie: nie, modlitba by mala byť chcená, teda, že sa chceš modliť, že to potrebuješ (ale občas donútiť sa k modlitbe nemôže byť na škodu, pretože potom z toho urobíš zvyk a už sa budeš modliť prirodzene a ľahko celkom bežne)
Za koho sa mám modliť? Odpoveď znie: za všetkých (za najbližších, za nepriateľov, za spolužiakov, za cirkev, za svet...)
Za čo sa mám modliť? Odpoveď je: za totálne všetko (za školu, rodinu, jedlo, zvieratá, prírodu, za dobré vzťahy, za budúcnosť, za večný život....)
Teraz to vyzerá, že modlitba je veľmi ťažká vec, ale nie je to tak. Je to rozhovor - to znamená, je to akoby si sa stále rozprával s niekým, koho síce nevidíš, ale vieš, že On je pri tebe. Skús to: napr. keď ráno vstaneš, môžeš Bohu povedať: "ďakujem, že si ma zobudil". Keď ješ alebo ideš do školy, môžeš Pána Boha poprosiť: "prosím Ťa, daj jedlo deťom, ktoré hladujú a mne pomôž pri písomke v škole". Keď sa na teba mamka kvôli niečomu hnevá: "prosím, Pane Ježiši, odpusť mi, že som svoju mamku nahneval". Alebo keď sa ti niečo podarí: "Pane Bože, chválim Ťa, že si dnes bol ku mne dobrý a pomohol si mi" atď. Nie je to vôbec ťažké, len treba začať. Čo tak začať už dnes? Teraz: "Pane Ježiši, nauč ma modliť sa". Amen.