Múdri ľudia a blázni

Múdri ľudia a blázni

Matej stál na okraji vysokého múru. Dolu pod ním stáli ďalší chlapci a dievčatá a kričali na neho: "nerob to! Spadneš!". Ale Matej ich nepočúval. Povedal si, že skočí, aby ho všetci obdivovali a tak to urobí. Nič sa mu nemôže stať. Je šikovný a vie ako má dopadnúť na zem. Všetci sú hlúpi, že sa boja skočiť. A tak Matej skočil. Dopadol však tak nešťastne, že si zlomil nohu. Bolesť bola obrovská a do jeho - pred chvíľou odvážnych očí - sa tlačili slzy. Niekto išiel zavolať Matejovu mamu. Tá rýchlo pribehla a povedala Matejovi: "Múdry sa obáva a stráni sa zla, hlúpy sa však povzbudzuje a verí si" (Príslovia 14:16). Matej sa zahanbil, lebo vedel, že mama má pravdu. To nie ostatní boli hlúpi, že nechceli skočiť, ale on, lebo si myslel, že sa mu nič nemôže stať. Bol príliš pyšný a sebavedomý, aby si uvedomil následky toho, že skočí. A teraz leží v nemocnici so zlomenou nohou, kým jeho kamaráti behajú vonku. Už vie, že múdry si premyslí a uvedomí, čo je správne a čo nie a podľa toho sa rozhodne. Ale iba hlupák si myslí, že on všetko zvládne a nič sa mu nemôže stať. Najmä: ak nepočúva rady skúsenejších a múdrejších.
Ako je to s vami, milé deti?
Skočili by ste?
Alebo by ste sa nechali poučiť múdrejšími?
Nestalo sa to aj vám, že ste si hlúpo mysleli, že vám sa nič zlé nemôže stať a že to, čo robíte nie je až také zlé?
Ak teda dnes uvidíte niekoho robiť zlo, nepridávajte sa k nemu, ale upozornite ho na to, že to, čo robí je zlé.

Modlitba: Pane Ježiši, prosím, pomôž mi strániť sa zlého. Nech nie som pyšný a nech si nemyslím, že všetko zvládnem bez Tvojej pomoci. Pomôž mi poslúchať Tvoje slovo. Amen.

Aktivita:
Pre najmenších: Popros rodičov, aby ti urobili prekážkovú dráhu. Skús ju prejsť bez ich pomoci, ale poriadne si rozmysli, akou cestou, akým spôsobom, pôjdeš.
Pre starších: Vedel by si nakresliť situáciu z príbehu ako komix? Ťažká úloha, však? Ale ty to isto zvládneš.
Pre najstarších: Pozri si na yt vtipné videá. Teda nám sú vtipné, ale tým, ktorí sú v nich hlavné postavy, asi nebolo vždy do smiechu. Ak sa nič nestane, tak OK, ale ak si človek ublíži, už to také smiešne nie je. https://www.youtube.com/watch?v=01PQw3wS55s
Všeobecné: Porozmýšľajme, kedy sme my tak hrdinsky konali zlo a nakoniec sa nám vrátilo a my sme boli zo seba sklamaní, že sme si o sebe veľa mysleli. Nie všetko odvážne a sebavedomo konané, je aj správne.