Jazyk

Jazyk

Už sa vám stalo, že na vás niekto vyplazil jazyk? Alebo ste to boli vy, ktorí ste niekomu ukázali ten svoj jazyk? Možno to bolo zo srandy, možno to bolo trošku výsmešné, ale v kruhu detí je to normálna vec. Jazyk je v porovnaní k celému nášmu telu veľmi maličký. Dokonca ho máme aj schovaný v ústach, teda ho bežne nevidno (pokiaľ ho nevyplazujeme a neukazujeme iným 😊 ). Ale čo taký jazyk dokáže...ajajaaaj. Vďaka nemu, i ďalším častiam nášho ľudského tela môžeme rozprávať.
Radi sa rozprávate? Ja sa priznám, že rozprávam veľmi rada. Niektorí ľudia rozprávajú veľmi veľa. Je to potrebné v práci, doma, v škole, škôlke. Je super že sa vieme rozprávať. Ale ako sa hovorí, niekedy všetkého veľa škodí.  A tak aj náš jazyk, naše slová vedia narobiť poriadne problémy. Stalo sa vám, že vám niekto povedal niečo nepekné? Mne sa to veru stalo, a nie je to nič príjemné. Potom sme smutní, plačeme a je nám z toho mizerne. Ale musím sa vám priznať, aj ja som už povedala niekedy ľuďom škaredé slová. Neskôr ma to trápilo. Lenže slová sa nedajú vymazať, ani zobrať naspäť.
Preto vždy veľmi dobre zvážme čo povieme. Jazykom vieme ublížiť ako mečom. Zraníme svojho kamaráta, rodiča, p.učiteľku. Ale jazykom vieme aj pochváliť, povzbudiť, povedať láskavé slová a to je na tom omnoho krajšie. Majme naše jazyky pod kontrolou a svet bude hneď milší a láskavejší.


Aktivita na dnes: 
(ale aj na každý ďalší deň 😊)
Povedz aspoň 3 ľuďom každý deň niečo pekné, milé a láskavé.