Diabol nás pokúša

Diabol nás pokúša

Ahoj, deti! Máte radi pokusy? Určite áno. To je to, čo máme radi všetci, niečo vyskúšať, skúsiť, preveriť a naučiť sa prípadne aj niečo nové.

Evanjelium podľa Marka 1:12-13

Pokusy v škole sú veľmi fajn. Teraz do školy nechodíte. Ale nevadí, pokusy sa dajú robiť aj doma. Skúste teda napríklad zobrať z poličky nejaký pekný pohár. Dajte ho do výšky kolien a pustite na zem. Zistíte či sa rozbije a môžete zrátať aj kúsky. Potom zoberiete ďalší a skúsite urobiť to isté, len z väčšej výšky...a ...och, nie! Takéto pokusy nikdy nerobte, v žiadnom prípade! Poháriky sa zvyknú rozbiť aj bez našej snahy. Týmto by ste síce vyskúšali nielen kvalitu pohárikov a niektoré fyzikálne javy, ale hlavne trpezlivosť rodičov. A tú radšej neskúšajte.

Chcel som vám len pripomenúť, že niekedy sa stáva a býva to dosť často, že k nám príde diabol a robí si na nás svoje pokusy. Povie nám, skús, urob to, urob iné. Málokedy sú to dobré veci, ale my zasa málokedy dokážeme povedať: „ Diablíček, chápem, o čo ti ide a tohto tvojho pokusu sa nezúčastním!“ Väčšinou sa mu dáme nachytať a potom je zle nedobre. Ublížime sebe, kamarátom, rodičom a hlavne Pánu Bohu.

Stalo sa, ako o tom píše Biblia, Evanjelista Matúš v 4. kapitole, že svoje umenie skúšal diabol - satan, aj na Pánovi Ježišovi. Po 40 dňoch Ježišovho postenia na púšti, prišiel diabol a trikrát Ho pokúšal. Raz mal Ježiš premeniť kamene na chlieb, potom skočiť z návršia chrámu ( predstavme si to ako nejakú vysokú skalu) a napokon Ježišovi ponúkal všetko bohatstvo sveta za takú maličkosť, a teda, aby sa jemu, diablovi, On Boží Syn poklonil, aby mu vzdal všetku úctu. Ja myslím, že viete, že Ježiš diablovi nepodľahol. Tieto pokusy ( ktoré sa v Biblii nazývajú pokúšania) jednoducho nevyšli. Ježiš vždy múdro odpovedal Božím slovom a nedal sa.

Musíme aj my poznať Božie slovo a nedať sa diablovi. Lebo on to bude skúšať vždy znovu. On tieto čudné pokusy má jednoducho rád. Ale my sa nedáme, však? Už vieme ako na to. Máme dobrý návod!

Pre najmenších: Zober si priehľadný pohár, nalej do neho vodu a vhoď šumivku, šumivú tabletku s vitamínom. ( ak máte doma). Pozoruj, čo sa tam deje. Opýtaj sa maminky alebo ocka, čo sú tie malé guľôčky, ktoré utekajú na hladinu pohára.

Pre starších: Zober si sitko. Na mieste v dome, kde neurobíš veľa neporiadku, s pomocou maminky alebo ocka, skúšajte, čo cez sitko prejde a čo nie. Opýtaj sa, čo to má spoločné s rúškami, ktoré teraz musíme všetci nosiť na tvári.

Pre najstarších: Pozoruj sa počas dňa a všímaj si, aké rôzne pokušenia diabol na teba skúša. Snaž sa ich zvládnuť a pripomeň si vždy niečo z Božieho slova, z príbehov či textov, ktoré už poznáš.

Všeobecné: Premýšľaj či si vieš vysvetliť podľa Biblie, prečo sa máme zachovať takým či iným spôsobom!

Vzdajme sa nejakej fajnoty, ktorú zvykneme pravidelne jesť a dnes si ju odoprime. Zvládneme to? Namiesto toho si určite prečítajte celý text Mt 4, 1-11.


Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.