Dám – nedám?

Dám – nedám?

Asi poznáte ten pocit, keď si niekto od vás niečo prosí, lebo to nemá alebo toho má málo – a veľmi by chcel, aby ste mu pomohol a dal mu to, čo potrebuje. Aaaaaaale vy zistíte, že už aj vy toho veľa nemáte – a teraz čo? Dám – nedám? Nastáva tak chvíľa intenzívneho premýšľania ale dlho sa premýšľať nedá, lebo ten prosiaci človiečik stojí vo dverách a čaká. Ja z mojej skúsenosti vám môžem povedať, že ja dám – aj vtedy keď zistím, že už mne to bude chýbať. A viete prečo aj napriek tomu, tomu prosiacemu dám? Lebo viem, že ja si to môžem ešte v ten deň kúpiť.
Veľa krát sa mi už stalo, že som jednému chlapcovi dala jedlo: salámku –posledné kúsky; posledný pár klobások; jogurt – posledný v chladničke; posledné tri mandarínky. Viem, že ten chlapec to potrebuje nielen pre seba ale najmä pre svojich mladších súrodencov....
....a viete čo sa pár minút za tým, ako chlapcovi nabalím čo potrebuje, stane? Môj manžel donesie nákup. A a v nákupnej taške sú jogurty, párky, mandarínky ( a nie tri ale oveľa viac), saláma i šunka a mnoho iného...alebo príde naša dobrá teta suseda a povie mi: zabíjali sme, ochutnajte z našich klobások a jaterníc....
...v tie dni, keď tomu chlapcovi niečo dám a v našej napríklad chladničke to bude chýbať, sa naplnia biblické slová z Knihy prísloví – kto má a dá aj z mála, Pán Boh mu to vynahradí, teda: dobročinný človek bude bohato nasýtený, kto občerství, bude občerstvený.

Milí naši čitatelia, nešetrite viac ako sa patrí, lebo práve vtedy vám bude vždy niečo chýbať. Poznáte to: kto má veľa, chce ešte viac.
Buďme spokojní s tým, čo máme a potom sa budeme mať s čím aj podeliť. Aj Pán Ježiš nemal veľa; nemal majetok, dokonca nemal kde hlavu skloniť – ale mal v srdci obrovskú lásku k ľuďom a vždy pomohol. Robme tak aj my! Vždy keď máme možnosť pomôcť, pomôžme! Amen

AKTIVITY
1. Obkresli svoju ruku, ale dlaňou nahor, a do dlane nakresli, čo všetko by si dal človeku, ktorý ťa príde požiadať o pomoc.
2. Nakresli srdce a do srdca vpíš tvoje dobré vlastnosti; určite ich bude veľa.
3. Navštív dnes babku, dedka a opýtaj sa ich, s čím by si im mohol pomôcť. Doma pomôž mamke, ockovi a aj súrodencom – len tak, bez opýtania a uvidíš ako sa potešia. Môžeš kúpiť aj balenie cukríkov a dať v škole spolužiakom – ale naozaj všetkým!
4. Napíšte nám do komentára svoj príbeh pomoci človeku v núdzi.
5. Ak pôjdeš do mesta, urob si doma dva krajce chleba s maslom a salámkou, volá sa to lepeňák, a ak uvidíš prosiaceho človeka sedieť na rohu ulice – vlož mu do rúk ten tvoj doma pripravený chlieb.