Daj na seba pozor

Daj na seba pozor

Mk 12, 38-40  

Pán Ježiš je tým, ktorý učil niekedy dávno svojich učeníkov a ľudí, ktorí Ho nasledovali – ale učí aj nás. Áno, áno – aj v dnešnom modernom storočí nás Ježiš učí. Ako? No veď to veľmi dobre vieme. Máme zapísané v Biblii Jeho slová a hoci boli vyslovené veeeeľmi dávno, platia aj dnes. Len je treba si ich s porozumením prečítať a popremýšľať čo mi chcú povedať.
Také poučné Ježišove slová máme tu aj dnes. Hovoria o výstrahe. Teda pozor! – niečo nie je v poriadku a Ježiš ako dobrý učiteľ, nás chce na to upozorniť: aby sme si dali pozor, aby sme nenaleteli, ale aj aby sme neboli ako tí, pred ktorými nás Pán Ježiš varuje.
Pred kým nás teda varuje a hovorí pozor!? Sú to zákonníci. To boli ľudia, ktorí sa povyšovali nad ostatných a tvárili sa, že všetko vedia a všade boli. Chceli, aby ich ľudia obdivovali a preto si dávali veľký pozor aj na to, ako vyzerajú a čo – kde povedia. Ľudí okolo seba poučovali čo a ako majú robiť, vymýšľali všelijaké predpisy pre ľudí okolo seba – ale sami nepohli ani prstom. Všetko robili len „na oko“ - teda, aby ich ľudia videli. A keď boli napríklad už niekde za rohom alebo doma – správali sa úplne inak. Pán Ježiš dokonca povedal, že sa podobajú obieleným hrobom – teda navonok sú tip top, ale vo vnútri sú plní nečistoty. Ani sa nejdem pýtať či takýchto zákonníkov – tip top ľudí navonok – poznáme....lebo poznáme; každý aspoň jedného.
Čo je však dôležité? Aby sme my neboli ako tí zákonníci; aby sme nerobili dobré dielo len preto, že nás ľudia vidia a pochvália ma za to. Dajme si na to pozor. Prečo? No preto, lebo to vidí Pán Boh; On vidí do nášho vnútra, do nášho srdca a vie veeeeľmi dobre, prečo to či ono robíme alebo nerobíme. Pred Pánom Bohom sa nemusíme pretvarovať a nakoniec nie je nám to na nič platné, lebo Pán Boh vidí do nás dnu – povedala aby som ešte lepšie ako magnetická rezonancia. Ostaňme takí akí sme – aj keď niekedy nie sme najlepší – ale takých nás Boh má rád. Radšej niekedy trocha neposlušní ale úprimní ako s maskou neúprimnosti a pretvárky.
Konajme tak, ako hovoríme; to je spôsob ako sa nepodobať farizejom. Buďme úprimní k sebe i k Bohu – teda neprikrášľujme sa a nerobme sa lepšími len preto, že nás niekto vidí. Dávajme na seba pozor.

Úloha pre všetkých nás: urobme pre niekoho niečo dobré a pekné práve vtedy keď nás nebude  vidieť veľa ľudí.