CEC a CCEE v Bratislave

CEC a CCEE v Bratislave NAVEEN QAYYUM

Uplynulý týždeň sa v Bratislave uskutočnilo po dvoch rokoch prvé osobné rokovanie spoločného výboru Konferencie Európskych cirkví a Rady európskych biskupských konferencií.

Katerina Pekridou, výkonná tajomníčka pre teologický dialóg Konferencie európskych cirkví nám v rozhovore priblížila hlavný obsah stretnutia.
„Na tomto výročnom stretnutí sme diskutovali o prijatí dokumentu Charta Ecumenica, ktorý v roku 2001 pripravili dve organizácie, Konferencie Európskych cirkví a Rada európskych biskupských konferencií. Charta je akýmsi návodom pre ekumenickú spoluprácu cirkvi v Európe. Dokument hovorí o jednote cirkví a o spoločnom svedectve viery v európskom priestore. Okrem toho obsahuje aj návrhy, ako spoločne žiť a ponúka mierovú cestu zmierenia našich kultúr či jazykov.“

Katerina Pekridou sa stretla aj s predsedom Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike a generálnym biskupom evanjelickej cirkvi Ivanom Eľkom. Spoločne sa venovali otázkam ekumenizmu, ale takisto aktuálnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Biskup Eľko informoval o pomoci, ktorú poskytuje evanjelická cirkev ľuďom z Ukrajiny naprieč celým Slovenskom.