Deň Evanjelickej diakonie v Slovinsku

Deň Evanjelickej diakonie v Slovinsku

Evanjelická diakonia v Slovinsku (Evangeličanska humanitarna organizacija – Podpornica) každoročne organizuje v prvú májovú nedeľu slávnosť diakonie. Tento rok sa slávnosť uskutočnila 7. mája 2017 v dedine Hodoš v blízkosti hraníc s Maďarskom. Bola to už 50. slávnosť slovinskej Evanjelickej diakonie.
Nedeľný program sa začal za hlaholu zvonov z veže neďalekého chrámu Božieho slávnostnými službami Božími v obrovskom stane, postavenom pri tejto príležitosti na zelenej lúke. Na službách Božích boli prítomní takmer všetci duchovní Evanjelickej a. v. cirkvi v Slovinsku, ako aj hostia zo zahraničia. Medzi nimi bol aj dôstojný brat Milan Krivda, biskup ZD ECAV na Slovensku, ktorý predniesol pozdravný príhovor, zástupcovia Ústredia ED ECAV na Slovensku Ján Gasper a Jana Gasperová, ako aj predstavitelia Strediska Evanjelickej diakonie v Košeci riaditeľ Marcel Breče a správca Ľubomír Marcina.

Slávnostným kazateľom pre asi tisíc zhromaždených účastníkov bol biskup ECAV v Slovinsku Geza Filo, ktorý kázal na text 2K 8, 14 − 15: „Teraz váš prebytok im pomôže v nedostatku, aby zasa ich prebytok pomohol v nedostatku vám; a tak sa to vyrovná, ako je napísané: Kto mal mnoho, nemal prebytok, a kto málo, nemal nedostatok.“ Tento text bol zároveň aj mottom tohtoročných slávnosti. V rámci služieb Božích vystúpil aj riaditeľ slovinskej diakonie Peter Andrejčák, farár v Hodoši, ktorý v krátkosti predstavil prácu diakonie v predchádzajúcich rokoch. Atmosféru umocnilo vystúpenie miestneho spevokolu a skupiny Duo Mystica.

Slávnostné služby Božie z príležitosti Dní diakonie sú pravidelne prenášané prostredníctvom verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovinska. V tento deň sa ako v jedinú nedeľu v roku služby Božie v rámci celého Slovinska konajú len na jednom mieste, a preto sa na nich stretávajú veriaci aj so svojimi duchovnými zo všetkých cirkevných zborov. Program nedeľného dňa po bohatom občerstvení pokračoval v popoludňajších hodinách kultúrnymi vystúpeniami.

ECAV v Slovinsku má podľa posledného sčítania obyvateľstva z roku 2011 približne 18 000 členov, čo je 0,8 % obyvateľstva Slovinska. Cirkev má 13 cirkevných zborov, z ktorých väčšina (11) sa nachádza v severovýchodnej časti krajina, nazývanej Prekmurje. Začiatky Evanjelickej cirkvi v Slovinsku siahajú do 16. storočia, keď reformátori Primož Trubar, Jurij Dalmatin, Sebastian Krelj a iní položili základy spisovnej slovinčiny, a zároveň vydali prvé tlačené knihy v slovinskom jazyku. Evanjelická diakonie v Slovinsku pôsobí na celom území Slovinska a snaží sa pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi. V súčasnosti má dva stále programy: mobilnú diakoniu a pomoc v núdzi. Financuje sa z vlastných zdrojov (milodary), ako aj zo štátnych dotácií a grantov.

Atmosféru povznášajúcich služieb Božích si môžete priblížiť z archívu RTVS Slovinsko www.rtvslo.si - Podpornica Evangeličanska humanitarna prireditev, prenos iz Hodoša.

Foto: Lukáš Valaský

Galéria k článku

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.