Valné zhromaždenie Medzinárodného združenia pre kresťanské vzdelávanie

Vyše 30 účastníkov z 9 krajín sa 29. – 30. novembra 2015 stretlo v hlavnom meste Švajčiarska v Berne na tohtoročnom valnom zhromaždení Medzinárodného združenia pre kresťanské vzdelávanie.
Boli hosťami troch miestnych škôl s protestantskou tradíciou: Freies gymnázium v Berne, NMS (Nová dievčenská škola, v súčasnosti už spojená stredná škola) a Campus Muristalden.

Počas uvítacieho večera riaditelia školy Annette Geissbühler, David Lingg a Bertrand Knobel podali krátky úvod k vzdelávaciemu systému Švajčiarska a situácii v súkromných protestantských školách, zvlášť v Berne a vysvetlili poslanie Fóra protestantských škôl vo Švajčiarsku. Nasledovali prezentácie členských kandidátov Cirkev Írska (Írska republika) a Írska cirkev (Severné Írsko) riaditeľmi ich vzdelávacích oddelení (Dr. Ken Fennelly a Dr. Peter Hamilland) a správa o kresťanskom vzdelávaní a Združení kresťanských škôl v Estónsku (Tarvo Siilaberg a Dr. Olga Schihalejev).

Po dvoch prehliadkach mesta so sprievodcom v pondelok ráno sa zástupcovia a experti stretli pri tematickej časti „Rozvoj možností pre dialóg s ďalšími v pluralistickej spoločnosti“ s príspevkami od prof. Dr. Jürga Schocha, Zürich a doc. Dr. Ľubomíra Batku, Bratislava.
V štatutárnej časti zástupcovia schválili správu o hospodárení a rozpočet na rok 2016. Tajomník poskytol vyjadrenie k výročnej správe za roky 2014/2015 a k plánu na roky 2015/2016. Prezident Dr. Wim Kuiper bol opätovne zvolený na ďalšie obdobie štyroch rokov. Za nového člena výkonnej rady zvolili Dr. Mariána Damankoša zo Slovenska, ktorý v rade pracoval už predtým ako hosť.

Valné zhromaždenie jednomyseľne privítalo troch nových členov: Cirkev Írska (Rada vzdelávania, Dublin), Írska cirkev (Rada vzdelávania, Belfast) a Združenie kresťanských škôl v Estónsku.

Po záverečnej modlitbe, ktorú mala Rev. Dr. Birgit Sendler-Koschel, sa delegáti rozlúčili. Ďalšie valné zhromaždenie sa má konať v Bratislave (Slovensko).

Medzinárodné združenie pre kresťanské vzdelávanie je organizácia združení (spolkov) z rozličných krajín v Európe s cieľom podporovať kresťanské vzdelávanie v súkromných školách, ako aj v školách pod verejným právom a na záchranu/uchovanie ľudských hodnôt kresťanského vzdelávania.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.